Close

Odpověď na: aktualizování firmwaru přes uart

Úvodní stránka Fórum Vaše projekty Arduino aktualizování firmwaru přes uart Odpověď na: aktualizování firmwaru přes uart

#10972
michal123
Účastník

Dosud jsem používal pouze arduino, přemýšlím o atmel studiu (mám snad už nějaké základy assembleru a c++ tak by to snad mohlo jít), rád bych to vyřešil pro Arduino.

Zde je hezký článek o tom jak bootloader funguje a i ukázka velice jednoduchého kódu: Bootloader AVR

Ano, tenhle článek jsem četl už asi před týdnem, a rozhodně mi osvětlil některé časti. Výhdami jsem mylsel to jestli (případně proč) bootloader umi i něco více než arduino program. Chapu to tak ze kdyz bych psal v atmelstudiu tak bootloader bude umet stejne veci jako kod, ale nejsem si jist jeslti to tak opravdu je a jeslti když bych psal v arduinu budou na všechno příkazy.

Poté si můžete projít i bootloader který je v arduinu zde: Arduino bootloader

Děkuji, tohle jsem hledal, ale bohůžel se stalo to co je nejspíš pravděpodobné, že mi ten kód moc neříká (a studovat hotřeba týden když se mu chci vyhnout se mi moc nechce)

Budu trošku tipovat …

Zezačítku jsem tohle co jsete psal moc nechaápal, už to ale čtu poněkolikáté a žačalo to dávat smysl, takže tomu rozumím tak, že kód který je zapsaán v nejaké paměti nemůže tu stejnou paměť přepsat, ptotože by došlo k chybě. Lze zavolat funkci která by byla nějakým způsobem uložena do paměti pro bootloader? a tím moha přepsat stávající hlavní program? (tuším, že to pravděpodonmě nebude jednduché takže odpověď bude NE)

Jak může vypadat aktualizační procesor? Ještě jsem nezkoušel dostat aeduino na procesor menší než atmega328, a když už bych ho tam dal, tak by bylo zbytečné ho nevyužívat i jinak než jen jako aktualizační.
Lze použít pro arduino jako aktualizační procesor třeba nějaký levný jak attiny10 ? možná s extermním paměťovým čipem?
Myslím, že když zvládnu naprogramovat jeden druhým, tak i druhý prvním. To snad nebude problém

Ano, metoda přes UART nebo SPI se mi zdá snažší (snad i zabere méně paměti) a myslím, že ni moje znalosti stačit mohou (i když jsem se ještě nepodíval na ArduinoISP)
Ještě se tedy pokouším zhodnotit kterou metodou se vydám, jeslti ISP nebo UART (který se mi zatím zdá méně náročný na počet pinů)

Raději bych se tedy bootloaderu vyhnul, ale měl bych k němu ještě otázku. Je je nějaký funkční rozdíl mezi původním 2kb bootloaderem a menším optiboot bootloaderem?