Close

Jaké relé pro počítání sepnutí 230V motoru?

Úvodní stránka Fórum Hardware Elektronika obecně Jaké relé pro počítání sepnutí 230V motoru?

  • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel poloman a poslední změna proběhla před 8 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (celkem z 5)
  • Autor
    Příspěvky
  • #8713
    poloman
    Účastník

    Zdravím,

    mám automatický kotel na uhlí (s násypkou) a chtěl bych udělat jednoduché počítadlo, kolikrát sepnul posouvací šnek/motor, který tlačí uhlí do kotle. Cílem je samozřejmě vzdáleně zjistit, jestli je ještě v násypce ještě uhlí nebo už ne. 🙂

    Chtěl bych to řešit tak, že na 230V L vodič co vede do motoru posuvu pověsím relé, tzn. když počítač/regulátor kotle sepne posuv, tak mi sepne i tohle relé a na kontaktech toho relé budu mít normálně protaženo těch 5V z arduina (z 5V do nějakého digital pinu) a budu číst jestli je tam mám HIGH nebo LOW. Od toho si slibuji, že budu vědět jednak kolikrát to seplo a nahrubo i na jak dlouho v každém cyklu.

    Můj dotaz elektroblba 🙂 je: jaké na to použít relé?
    Potřebuju něco co bude spínat 230V AC a vůbec netuším co z nabídky na trhu tak vybrat.

    Díky.

    P.

    #8714
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Ahoj, na relátku prakticky nezáleží, cokoliv co bude spínané 230V je ok. Já bych ale tohle s relátkem neřešil… Lepší možnost co mě napadá je optoizolátor. Asi hlavně proto že relé je přece jen mechanické a asi má větší šanci se rozbít. To by samozřejmě neplatilo při koupi SSR relé. Tady je jeden z příkladů obvodu s optoizolátorem: http://www.electroschematics.com/11922/mains-voltage-sensor/
    Pokud by si stejně chtěl použít relé, doporučil bych třeba toto: https://www.gme.cz/rele-s-ac-civkou-230v-finder-55-12-8-230-0000

    Držím palce 😉

    Edit: Levnější verze třeba toto https://www.gme.cz/rele-s-ac-civkou-230v-finder-40-61-8-230-0000

    #8716
    Zbyšek Voda
    Účastník

    Napadá mě použití jiného způsobu odečítání, než přes měření AC.

    Mohlo by dobře fungovat počítání otáček motoru tak, že na osu si nalepíte odrazku a pak IR diodou a IR fototranzistorem budete odečítat, kolikrát došlo k „průchodu“ odrazky před senzorem. Viz například http://www.instructables.com/id/Measure-RPM-DIY-Portable-Digital-Tachometer/?ALLSTEPS.

    Podobně by mohl fungovat magnet s hallovou sondou.

    Jen nevím, jestli ve vašem případě lze připevnit odrazku či magnet na osu motoru nebo jinou pohyblivou část.

    #8724
    posjirka
    Účastník

    já bych spíš navrhoval metodu přímého měření obsahu násypky. Bu´d pomocí ultrazvukového čidla (to by se ale asi rychle zaneslo prachem) nebo měření optickou závorou. Při infračerveném spaktru by to mohlo být trvalejší, případně mě napadá varianta váhy. Jestli je někde možnost dát mezi násypku a držák někde tlakové čidlo (váha, vodivá guma,…) tak by šlo zvážit kolik tam toho uhlí ještě je …
    Při měření pohybu šneku bych, jak píše Zbyšek, použil hallovu sondu a magnet.

    #8727
    poloman
    Účastník

    Ono to má dvě slabiny:
    – ten posuv (motor/šnek) je celý zapouzdřený, otočná část je jen z boku
    – z toho uhlí je strašlivý bordel
    Takže reálně připadá mimo sahání do AC v úvahu asi jen ten magnet na tom šneku z toho boku. Jako try1 půjdu asi do toho optoizolátoru, to se mi líbí nejvíc, pořád se snažím cílit na to, abych to před tím bordelem schoval do bedny od regulátoru.

    Každopádně díky za užitečné rady. Když to bude fungovat, tak výsledek vysdílím. 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (celkem z 5)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.