Hit the Beat: hudební experiment pro děti i dospělé
K oblíbeným kratochvílím elektronických kutilů, bastlířů a vynálezců, patří vymýšlení originálních a nápaditých soustav bubínků a perkusí nebo, obrazně řečeno, „rozeznívání“ různých předmětů. Také na Arduino.cz jste si již mohli přečíst o hudebních řepách, plochách pokrytých vodivým inkoustem, které hrací povrch nahrazují, jinde o tvorbě hudebních smyček s pomocí zeleniny nebo kusů čerstvého masa. (Čerstvost nejspíš není nutná v zájmu čistého zvuku, ale…) Grafik, designér a výzkumních nových médií Lorenzo Bravi se před časem pustil do práce na přístroji méně extravagantním, ale tím elegantnějším, názornějším a snad také zábavnějším.
Hit the Beat je elektronický bubeník, který si sestavujete a dodáváte mu materiály, jejichž zvuk chcete do své smyčky získat. Může jít o drobné střepy, ořechy, kovové šroubky, knoflíky, lžíce, suchou rýži, sklenky, kůru stromu, duhové kuličky… vesměs cokoli, pokud nejde o objekt příliš rozměrný nebo objekt, který by mohl přístroj poškodit. Kritérium je v podstatě jediné: potřebujete předměty, které při drobném úderu vyluzují zvuk, který z nějakého důvodu chcete slyšet.
Arduino je pro toto hravé zařízení zásadní: funguje jako médium, které překládá příkazy z formátu MIDI a předává je od počítače jednotlivým „perkusím“. Předměty a materiály, které jste si pro pokus vybrali, umisťujete do soustavy dřevných krabiček s vestavěnými solenoidovými aktuátory, které vyvolávají potřebné drobné údery. Krabičky jsou spojeny s modulem Arduina ve větší dřevěné krabici, kde dochází k uvedenému překládání příslušných zpráv. Tomu posíláte příkazy například pomocí bezdrátového připojení ze svého počítače nebo tabletu. (Bravi používal produkty firmy Apple, ale nikde není řečeno, že je nutné používat výhradně tyto.)
Bravi přístroj nejprve představil na dětské dílně v Miláně a sám o něm tvrdí, že je pro něj zajímavý především jako výukový nástroj, jako ukázka, co všechno lze s technologií dokázat. „Nepoužil jsem technologii, abych druhé „učil“, jak přesně funguje, ale aby pochopili, k čemu ji můžeme použít a tak pozměnil jejich vnímání a přístup – v tomto případě k hudbě.“
Opravdu není těžké si představit, jak si s takovým přístrojem vyhrává technologický nebo hudební nadšenec libovolného věku. Když nic jiného, dovoluje nám, kteří nejsme nutně nadáni výtečným hudebním sluchem a schopností tvořit ohromující díla s netradičními prostředky, zahrát si na chvíli alespoň na takového malého Amona Tobina.
Vkusně nafocený projekt a video ukázky si můžete prohlédnout na autorově webové stránce.
Bravi přitom má za sebou již řadu projektů, například se podílel na tvorbě aplikace pro iOS určenou účastníkům bienále v Benátkách nebo tuto pěknou, minimalistickou homage německému avantgardnímu malíři a sochaři skupiny Bauhaus Oskaru Schlemmerovi. Nepochybně tedy patří k autorům, jejichž tvorbu je záhodno sledovat také v budoucnu.
- Hra o Arduino - 25.9.2015
- Měřte znečištění. S Arduinem a z obýváku. - 18.7.2015
- Turris: od výzkumného projektu ke komerční výrobě - 4.7.2015