Close

Projekt Solarman

Solarman

Dmitrij Morozov se s námi v Polytechnickém muzeu v Moskvě podělil o svou novou interaktivní instalaci jménem Solarman (více zde). Vytvořil ji s Julií Borovayaovou a Edwardem Rachmanovem s pomocí 64 vysoce svítivých LED diod, dvanáctikanálového zvukového systému a osmi elektrod. To vše ovládá Arduino Mega.

Základním zdrojem dat, ze kterých interaktivní dílo Solarman vychází, je Slunce, jehož aktivitu v rentgenovém spektru měří satelit GOES15 a v reálném čase posílá naměřené hodnoty na Zemi. Ty jsou Arduinem Mega zpracovány a převedeny do podoby zvuků, světla a elektrických výbojů, a tak umožňuje divákovi intenzivněji a názorněji prožívat hlavní zdroj světla ve sluneční soustavě.

Solarman

Solarman

Data, která se měří ve wattech na metr čtvereční, přichází každou minutu. Speciální počítačový algoritmus je převádí do zvukových vln ve dvanácti kanálech. Energie záření přímo určuje výšku tónů a spektrální proměny zvuku. Rychlost šíření zvuku v prostoru závisí mimo jiné na těchto parametrech. Světlo vzniká algoritmickým převodem rentgenového záření do fyzického modelování částic světla. Zároveň jsou divákovi stimulovány svaly drobnými elektrickými pulzy pomocí elektrod připojených k jeho svalům. Tak může Slunce pocítit doslova na vlastní kůži.

Zhlédněte video a uvidíte, jakou sílu má Slunce:

Přeloženo z http://blog.arduino.cc/2014/12/09/experiencing-the-solar-flux-with-an-interactive-installation/ a mírně upraveno.

Antonín Handl

Napsat komentář