Turris: od výzkumného projektu ke komerční výrobě
Firma Jablotron, respektive její relativně nové oddělení Jablotron Projects, zaměřené na podporu nových, začínajících projektů (nebo, jak se dnes říká, „start-upů“) se nedávno rozhodla navázat úzkou spolupráci se sdružením CZ.NIC, které od roku 1998 spravuje doménu .cz a věnuje se řadě dalších aktivit (o tom více dále). Cílem spolupráce je vývoj nových produktů pro oblast internetu věcí (IoT), které pracují s bezpečným, výkonným a progresivním routerem Turris a s ním spojenou službou.
Jablonecký Jablotron zakládal na počátku devadesátých let jeho dosavadní majitel, úspěšný podnikatel a podle iDnes.cz také mecenáš Dalibor Dědek. Patří mezi nejsilnější české firmy zaměřené na zabezpečovací systémy; loňský obrat skupiny Jablotron činil podle Hospodářských novin 2,28 miliardy korun, což je pro firmu zatím nejlepší výsledek a meziroční nárůst o 13 procent oproti roku 2014. Záběr skupiny je nemalý: věnuje se v prvé řadě bezpečnostnímu zajištění domů, domácnosti, firem i jemnějších systémů. Jejím asi největším artiklem jsou rozličné alarmy a jiná bezpečnostní zařízení. Úspěšná je nicméně také řada domácích a firemních telefonů, stolních chytrých telefonů s Androidem (značka Raven) a rozměrných mobilních telefonů („maximobilů“), určených především starším lidem. Výrobě a distribuci telefonických zařízení – a nyní také videokamer – se plně věnuje dceřiná firma Jablocom.
Sdružení CZ.NIC se kromě správy domény .cz věnuje soustavné práci na zvyšování bezpečnosti české internetové infrastruktury, dále také vývoji a osvětě. Založilo již vlastní Akademii CZ.NIC, která nabízí rozličné kurzy od začátků práce s IT přes úvod do bezpečnosti na internetu po kurzy 3D tisku, a Laboratoře CZ.NIC, což je centrum, které zastřešuje výzkum a vývoj. Věnuje se obecně prospěšným projektům; například bezpečnostnímu výzkumu, pro který v roce 2007 založilo národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, který pomáhá řešit bezpečnostní incidenty a pomáhá českým provozovatelům zřizovat vlastní bezpečnostní týmy. Provádí analýzy síťových provozů, monitoring a další úkony. Sdružení také připravuje vzdělávací seriál Jak na internet, z kterého některé epizody odvysílala Česká televize.
Společný projekt CZ.NIC a Jablotronu je založený na spolupráci s uživateli a principu open source. Pomyslné zakotvení přitom představuje originální, bezpečný router Turris.
Router je především ten kus hardwaru, přes který prochází veškerá Vaše komunikace na internetu. Tuto skutečnost mnozí podceňují: utrácíme za antiviry, někteří si umíme pohrát s firewallem, usilovně „záplatujeme“, aktualizujeme… ale na nenápadnou krabičku, která je, nadneseně řečeno, naší malou ústřednou a současně branou do sféry internetu, někdy snad zapomínáme. Je pravda, že tento konkrétní produkt nabízí také vyšší uživatelský komfort, než je u routerů běžné, včetně příjemných drobností, jako je možnost vypnout diody a na noc se tak zbavit pro některé protivného blikání (ocení údajně především studenti na koleji).
Nový router je pozoruhodný především z bezpečnostních důvodů. Přes router prochází veškerá vaše komunikace se sítí, přitom se jedná o kus hardwaru (a softwaru), který se často podceňuje; ať je řeč o výběru konkrétního produktu nebo o jeho nastavení. „My díky tomu, jakou službu děláme, o co se staráme, tak máme celou řadu informací o řekněme „středu“ té sítě, o tom, co se děje v těch největších centrech,“ uvedl za CZ.NIC jeho výkonný ředitel Ondřej Filip na tiskové konferenci, na které byla spolupráce představena a dodal, že naopak router je neustále spuštěné zařízení na „okrajích“ sítě, které se může stát vaší „sondou“. Aby těch obrazných pojmenování nebylo málo, samotný název Turris odkazuje na latinský výraz pro „věž“, tedy základní prvek každého opevnění.
Router systému Turris je přitom originální produkt; CZ.NIC původně plánovali využít existující hardware, ale žádný dostupný je neuspokojil. Má rovněž působivé parametry: čtyřikrát rychlejší procesor, než je u routerů běžné, krom toho má šestnáctinásobnou operační paměť i flash úložiště. Práce na projektu probíhá od roku 2014, samotný zrod spadá do roku 2013. Do projektu, jehož smyslem je výzkum a zdokonalování sítě IoT, se v první fázi přihlásily tisíce lidí; ti se podíleli na sběru dat, který umožňuje další doladění. Nejde přitom v pravém slova smyslu o testery: účastníci jsou vyzýváni, ať sami přichází s nápady, jak projekt zdokonalit a pracují na nových schématech.
K routeru lze připojit celou řadu čidel a přístrojů v domácnosti a navázat je tím pádem na internet. Jablotron a CZ.NIC se chystají – zatím do letošního září – sbírat nápady (projekty) spojené s Turrisem a IoT a v případě, že je zaujmou, budou do nich investovat. Možnosti nabízí podobné, jako jiné produkty ze sféry Internetu věcí: v první fázi se můžeme pokusit o ovládání dveří, zabezpečení, světel, měření a regulaci teploty a podobně. Již nyní se v síti Turris podařilo ovládat některé spotřebiče nebo dveře. Vstup Jablotronu do projektu znamená, že původně výzkumný projekt se nyní vydá cestou komercializace.
Přesné informace o projektu se můžete dočíst například na této adrese.
- Hra o Arduino - 25.9.2015
- Měřte znečištění. S Arduinem a z obýváku. - 18.7.2015
- Turris: od výzkumného projektu ke komerční výrobě - 4.7.2015