MakeCode Arcade aneb vytvořte si vlastní arkádovou hru – 1. část
Kdo by neměl rád hraní her!? Ale co takhle si vytvořit hru vlastní pomocí MakeCode Arcade. To je výzva!
Ráda bych vám popsala mé zkušenosti s tvořením her na herní konzoli Retro Arcade, se kterou si můžete vytvořit arkádovou hru a není k tomu ani potřeba umět programovat! Můj případ!😊
I když máme v této době nespočet různých her, naprogramovat si vlastní a jedinečnou hru rozhodně stojí za to. Člověk si užije spoustu zábavy při předhánění se v lepším skóre, ale hlavně se může snadno naučit základy programování.
Obsah článku:
Představení Retro Arcade herní konzole
Herní konzole Retro Arcade má barevný displej s vysokým rozlišením a dobře se na ní hraje, to se mi líbí asi nejvíc. Tlačítka mají opravdu rychlou odezvu a pohodlně se s nimi dají zvládnout i bleskové hry.
Na herní konzoli si také můžete připevnit srandovní šnečí oči z kostek, které pasují do LEGO®. Konzoli udělají ještě zábavnější a nijak nezavází u hraní. Je ale dobré se dívat při hře spíše na displej než do těch očí.😊
Ruce na konzoli pěkně pasují. Díky její velikosti si ji můžete vzít všude s sebou a dát si třeba vaši oblíbenou hru s kamarády. Nevýhodou je možnost nahrání jen jediné hry, ale to zase dělá ovládání celé konzole jednodušší.
Konzole má také vlastní baterii a ta vydrží opravdu dlouho. Nabíjení je přes konektor USB-C.
Úvod do světa MakeCode Arcade
MakeCode Arcade je prostředí velmi podobné grafickému editoru kódu MakeCode pro micro:bit, o kterém jsme na Bastlírně HWKITCHEN již pár článků měli. Microsoft MakeCode Arcade je pak grafická programovací platforma pro začátečníky, která je speciálně zaměřená na vytváření arkádových her pro web a herní konzole.
MakeCode Arcade jsou webové stránky, kde vznikají a jsou seskupeny všechny možné i nemožné hry. Nahoře jsou umístěny projekty, které vytvoříte nebo otevřete. Uvidíte sami, že vše je velmi podobné prostředí MakeCode, které už znáte. Později můžete naprogramovaný kόd přepnout i do programovacího jazyku Python a JavaScript.
Tutoriály jak tvořit hry
Jsou tady zajímavé tutoriály k vytvoření různých her. Práce probíhá tak, že plníte pokyny v horní liště a po splnění se proklikáváte hlouběji do kódu až ho dokončíte. Je to velmi přehledně a srozumitelně vysvětlené i s nápovědou. Nalezneme zde i tutoriály, které se skládají z více částí, po vytvoření jednoho úseku dostanete na výběr z dalších možností, jak obohatit vaši hru.
Příklady hotových her a videa
V prostředí MakeCode Arcade najdeme také hotové hry. Na nich je dobré, že si je můžete hned zahrát, inspirovat se jimi pro tvorbu vlastních her a také se podívat, jaký kόd je tvoří. Jsou zde i výuková videa, jak tvořit hry v MakeCode. Jsou tady také hotové hry vytvořené v programovacím jazyce JavaScript, návody na hry ve stránkové podobě v kartě lessons a další.
Mapy dovedností Skillmaps
Hodně mě zaujaly mapy dovedností = Skillmaps. Skládají se z několika úrovní, ve kterých opět podle instrukcí vytváříte, opravujete či doplňujete určitý kód. Za splnění všech úrovní v daném okruhu dostanete certifikát, který vás jistě potěší 😊. Mapy vás provedou různými okruhy v programování her, přes vytváření vlastního přání až po létání ve vesmíru. Zvládnutím všech map dovedností získáte v tvoření her mnoho zkušeností a tyto Skillmaps mohu jen doporučit!
Moje začátky s konzolí Retro Arcade
Na začátku mě moc zajímalo, jak těžké je vytvořit si hru podle vlastních představ. Mojí první arkádou bylo šnečí bludiště podle tutoriálu, které jsem vytvořila pro mladší sestru. Můj výsledek se mi líbil a nadchl mě pro tvoření dalších her. Hry jsem začala tvořit tak, že jsem je dělala pomocí návodů. Někdy jsem si vzala hotovou hru, u které jsem zkoumala program a snažila se pochopit souvislosti. Zkoušela jsem si také mapy dovedností a tutoriály na hry z videí na Youtube kanále Microsoft MakeCode. Každá hra mi dala něco nového a pak jsem si uvědomila, že programům rozumím čím dál tím víc. A konečně jsem se odhodlala ke tvoření vlastních her. 👍
V dalších pokračováních článku si ukážeme, jak vytvořit hru s jednoduchým bludištěm, hru na postřeh a kočičí hru s více levely. Zatím se můžete podívat blíže na prostředí MakeCode Arcade a zkusit si tam třeba něco jednoduchého vytvořit nebo zahrát. Hru si můžete také stáhnout rovnou do Retro Arcade konzoly. Je to jednoduché, vyberete konzoli s názvem F4 a spárujete ji s počítačem, pak hru nahrajete. Potom si už můžete užívat vlastní hru, ale nebudu předbíhat, o tom si povíme až příště!