Arduino desky řady MKR
V posledním roce se objevilo několik zajímavých Arduino desek z řady MKR. Ty přinášejí kromě nového tvaru i nové schopnosti, které jsou zaměřené na použití v oblasti internetu věcí. Jsou vybaveny například WiFi, sítí Sigfox, či LoRaWAN. My si dnes představíme desky MKR WiFi 1010 a MKR NB 1500.
První z desek, MKR WiFi 1010 nabízí nízkou spotřebu energie a byl navržen ke zjednodušení a zrychlení prototypování IoT aplikací, které využívají bezdrátovou síť WiFi. Nový mikročip je vylepšená forma starší verze MKR1000, který přichází se zabudovaným WiFi modulem ESP32 od firmy u-blox. Tento klíčový prvek přidává desce WiFi konektivitu s frekvenčním pásmem 2,4 GHz a schopnost komunikace přes Bluetooth. Společně s optimalizací výkonu je ESP32 velmi flexibilní zařízení, díky kterému lze nastavit nastavit frekvenční rozsah komunikace, rychlost přenosu dat a spotřebu energie.
MKR1010 je plně kompatibilní s Arduino IoT cloudem a nabízí jednoduchý přechod z jiných Arduino desek. Pro obsluhu WiFi modulu používá open-source firmware, což zajišťuje stále aktuální a zabezpečený software.
MKR1010 má dva samostatné procesory – první je založený na architektuře ARM, druhý pak na dvoujádrové technologii Espressif IC (ESP32). To dělá mikročip vysoce výkonným, částečně i díky tomu, že se celková zátěž může rozdělit mezi dva procesory. Další velká výhoda je přítomnost bezpečnostního modulu Microchip ECC508, který je možné využít při šifrování a zabezpečení komunikace po síti.
Druhá deska, označená MKR NB 1500, splňuje nový standart NB-IoT (NarrowBand IoT) a byla navržena pro práci s mobilními a LTE sítěmi. Protože byla vytvořena pro snadné použití s Arduino systémy, MKR1500 je perfektní pro užití ve vzdáleně ovládaných monitorovacích systémech a systémech podporujících LTE připojení. Je připraven pro celosvětové nasazení, podporuje přenos přes sítě AT&T, T-Mobile, Telstra nebo Verizon skrze pásma 2, 3, 4, 5, 8, 12, 13, 20 a 28 kategorie CAT M1/NB1.
NarrowBand IoT komunikační technologie využívá stávající mobilní LTE sítě a poskytuje podstatně rychlejší komunikaci než alternativní IoT sítě, jako jsou LoRa nebo SigFox. Navíc má nízký dopad na spotřebu energie. Pokud to srovnáme s GSM nebo 3G připojením, časy spuštění sítě a připojení k síti jsou mnohem kratší, což výrazně spoří energii.
Obě z nových desek jsou plně kompatibilní s Arduino Uno, Arduino Mega a také s již existujícími MKR deskami. K dispozici je velké množství dostupných rozhraní, například I2S, I2C, UART nebo SPI. Oba mikročipy pracují s napětím 3,3 V a nabízí 22 digitálních vstupů a výstupů (12 s PWM a 7 analogových vstupů).
Nové desky přináší nové možnosti komunikace pro uspokojení nejnáročnějších potřeb, dávají uživatelům jedny z nejširších možností na trhu s certifikovanými produkty.
říká spoluzakladatel společnosti Arduino a její technologický ředitel Massimo Banzi
NarrowBand IoT systém a využití CAT M1 se postupně stává realitou v mnoha zemích po celém světě. S deskou MKR NB 1500 jsme chtěli vytvořit univerzální technologii pro svobodný přístup k novým bezdrátovým sítím, aby mohli naši zákazníci zavčasu využít příležitosti naučit se s nimi pracovat. Věříme, že MKR NB 1500 má všechny předpoklady k tomu stát se profesionálně používaným produktem.
říká generální ředitel společnosti Arduino Fabio Violante
„Pokud jde o MKR 1010, měli jsme příležitost naučit se hodně věcí ohledně produktů spojených s WiFi připojením. Takové moduly byly na trhu několik let. Vzhledem ke zpětné vazbě našich zákazníků jsme si řekli, že je čas vypustit do světa novou spolehlivou desku vhodnou pro široké spektrum případů, ve kterých je náročné propojení s jinými produkty. Další věc, kterou máme rádi na našich produktech je to, že firmware WiFi systému je vyvíjen jako open-source, a to otevírá možnosti pro jeho postupné vylepšování členy naší komunity.
Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/05/12/the-mkr-family-gets-bigger-with-two-new-iot-boards/?fbclid=IwAR1qvn7c8aBwpE3yitzfGggcJ0SjXx35rBPTZaOyBJelbhl6bw6WDeekbvE a upraveno.
- Sledovač slunce s Arduinem - 23.3.2022
- Programovatelný kytarový pedál s Arduinem - 26.2.2020
- Arduino infračervený teploměr vytištěný na 3D tiskárně - 11.2.2020