Arduino oznámilo nové partnerství s Microsoftem
Pro komunitu makerů nyní možná začíná vskutku zlaté období. Zatímco se Massimo Banzi 29. dubna zúčastil San Franciské Build Conference, největší vývojářské akce roku pořádané Microsoftem, došlo k velkolepému oznámení: Windows 10 se stává světově prvním certifikovaným operačním systémem pro Arduino!
Pro všechny makery se touto syntézou hardwarové zručnosti Arduina spolu se softwarovými schopnostmi Windowsu otevírá možnost realizovat nové, lepší projekty. Jako příklad zde můžeme uvést bezpečnostní kameru, jejíž pohyby (otáčení a naklánění) jsou ovládány Arduinem řízenými motory, zatímco tvorba UI, připojení ke cloudu, zpracovávání obrazu kvůli detekci pohybu a rozpoznávání hlasu či obličeje obstarává Universal Windows Platform (UWP) od Microsoftu.
Další oznámenou novinkou jsou open-source knihovny Windows Remote Arduino a Windows Virtual Shields určené pro produkty značky Arduino.
S Windows Remote Arduino jsou vývojářům bezdrátově (tj. bez fyzického připojení k Arduino Shieldu) zpřístupněny funkce zařízení s Windows 10 a funkce samotného Arduina jsou ovládány rovnou přes Universal Windows Application.
Microsoft takto vývojářům umožňuje rozšířit Universal Windows Platform Application o příkazy z Arduina. S funkcemi, které jsou vlastní většině zařízení s Windows 10 – zpracování obrazu, rozpoznávání řeči, parsing webových stránek, fotoaparát aj. – a potenciálem Arduina interagovat v reálném světě vznikají příležitosti pro nové interaktivní projekty.
S Windows Virtual Shields získají přes bezdrátové protokoly uživatelé přístup k funkcím všech zařízení s Windows 10. Například chytrý telefon Lumia 530 nabízí vysokou konektivitu s Arduino Shieldy, takže sestrojení projektu s GPS, přístupem k internetu, dotykovým displejem či řečovými technologiemi již nebude žádný problém. Malou ochutnávku takového projektu naleznete zde.
Přestože toto partnerství bezesporu povede k rozvoji obou stran a také přináší spoustu zajímavých funkcí pro programování, mezi členy Arduino komunity se objevuje mnoho negativních a skeptických reakcí.
A jaký je váš názor?
Přeloženo z http://blog.arduino.cc/2015/04/30/microsoft-and-arduino-new-partnership/ a mírně upraveno.
- Teleball: Arduino programování pro retro nadšence - 12.10.2015
- Arduino třídička barevných bonbonů - 30.9.2015
- Výškový meteorologický balon s čichem pro atmosféru - 18.9.2015
Oldrich Urban
1.9.2015 at 5:40Aliance s Microsoftem me pripada nebezpecna, stejne jako vse co tento velky bratr uchopil, muze byt zmareno. /treba ne/
Oldřich Horáček
1.9.2015 at 14:35Uvidíme jak to dopadne 🙂
Mihole
11.9.2015 at 0:59Môže to byť bomba 🙂 Microsoft mal aj sovje poztiívne obdobia (do Windows 2000) a popri svojich záporných stránkach jednoznačne posunul svet mikropočítačov vpred. Jednou z neuveriteľných vecí, ktorú zvládol, je napríklad obslúženie najroztodivnejších konfigurácií HW (ľudovo: „IBM PC compatible“), čo nemá v technickej histórii obdobu. Pravdou ale je aj to, že z Microsoftu sa stala cynická a vydieračská firma, ktorá pod taktovkou škaredého, smradľavého úchyla Ballmera vymýšľala na užívateľov stále väčšie a väčšie šikany – bez akejkoľvek protihodnoty – lebo pro-užívateľský vývoj de facto ustal v roku 2000. Odvedy vyvíjali len virtuálnych policajtov, ktorých si užívateľ platil aby nemohol robiť, to čo chce. Vykopnutím Ballmera a nástupm Nadala však svitlo svetielko nádeje – Windows 10 sa po 15-tich rokoch beznádeje a prepadu do močiara zúfalstva konečne zdá byť svetlom na konci tunela. Síce špehuje, tak ako Google – ale to už dnes patrí k bontónu a kto chce, ten to zablokuje (to je ale nebezpečné, lebo odpojením NSA sa okamžite stávate podozrivým, keďže ostatní užívatelia to nerobia, lebo o o tom nevedia 🙁 Takže to nie je problém Microsoftu, ale problémom vývoja totality zvanej „demokracia“ – treba sa naučiť žiť holý vo výklade a konzistentne si pre účely internetu vytvoriť 2nd life – odpojenie nepomôže, lebo tým ste sa usvedčili. Z hľadiska Microsoftu je problém o tom, že im – vďaka prasačiemu Ballmerovi – ušiel vlak s mobilmi. Čo je – z hľadiska revenue – na prvý pohľad nepodstatné, ale na snahe nekanibalizovať svoju Cash Cow zatiaľ padli všetky známe US počítačové firmy – dokonca aj IBM, ale tá to maskuje tým, že sa presunula do segmentu služieb (too big to fail). A všetok vývoj sa už dnes deje výhradne na platforme smartfónov, lebo PC je mŕtve (tak ako klavír, či kladivo – kde sa vývoj zastavil pred stáročiami a trh rozdelil pred tým, než sa narodili vaši dedovia 🙂 Takže Microsoft nutne potrebuje k prežitiu Come Back – a je ochotný si ho zapaltiť. Nielen úplakami u politikov, ale aj úplatkom vo forme kolaborácie s Arduinom (a hlavne jeho vývojármi). Taže budemem mať hody, ako fico keď príjme azylantov (6000 Eurí za kus nie je zlý deal – lebo keď neprší, aspoň kvapká 🙂
Jaroslav Boháč
18.5.2015 at 18:04Souhlasím s Jirkou. Na Arduino je úžasné, že prostě funguje. Pokud to někdo řekne o Microsoftu, tak nečetl ani jejich výroční zprávu.
Jirka
12.5.2015 at 3:45Tipuji, že to je začátek konce Arduina pro běžné lidi.
Zbyšek Voda
12.5.2015 at 17:10Snad nebude tak zle 🙂 Některé představené koncepty jsou docela zajímavé. Taky mi nepřijde, že by partnerství Arduino nějak omezovalo 🙂