Close

Arduino letní projekt – UNO WiFi lodička

DIY Arduino loďka UNO WiFi

Zdravím!
Dnes bych vám chtěl ukázat, čím se poslední dobou zabývám.

Chci vás provést v pár článcích návrhem a stavbou loďky bezdrátově ovládané deskou Arduino UNO WiFi! 🙂

Počáteční nápad: Vytvořit plně funkční, dobře ovladatelnou, stabilní loďku ze všedních materiálů, která vám neutopí vaše zbrusu nové UNO WiFi.

Počáteční řešení: Měl jsem hodně z čeho vybírat, a to jak materiálově, tak konstrukčně. Materiálově se mi nabízely možnosti, jako jsou PET láhve, polystyren, dřevo, balza či koupě plastového modelu a úpravy ve formě přidání dálkového ovládání. Ale já si vybral krabici od džusu. Džusu Relax, příchuť jablko. Poté jahoda, abych byl přesný.

lodka-1

Krabice od džusu použité ke stavbě hlavního těla Arduino loďky

A ovládání? Jasně že smartfoun! Smartfouny, neboli chytré telefony totiž mají hromadu senzorů a funkcí, které mohou opravdu zpestřit ovládání (třeba ovládání náklonem telefonu, či hlasitostí jekotu menších námořníků). Také není zapotřebí programovat si své ovládací aplikace, protože už existují appky jako je roboremo, či bluetooth electronics, kde si lze vytvořit vlastní ovládací GUI (Grafické uživatelské rozhraní).

První konstrukce: Zvolil jsem tělo z jedné krabice doplněné o motor s lodním šroubem a kormidlem.

lodka-2

Pohled na Arduino loďku

lodka-3

Pohled na loďku shora

lodka-4

Mechanismus kormidla

Na první pohled geniální nápad, protože loďka vůbec nevypadá špatně. Nicméně jsem se dostal do problémů se stabilitou a prostorem, protože baterie, mechanismus kormidla, motor a samotné UNO WiFi s motor shieldem není zrovna jednoduché poskládat do prostoru, které krabice nabízí. Pojem stabilita navíc loďka vůbec neznala… Kymácela se ze strany na stranu jen při položení na klidnou hladinu vody. Pokusy o zvýšení stability se moc nedařily, tak jsem přistoupil na řešení pontonové.

lodka-5

Zpevnění konstrukce loďky

Stabilita se tímto vyřešila. Následuje první pokusná plavba.

Při této zkušební plavbě jsem se ale rozhodl změnit design lodě. V této chvíli jsem totiž měl Arduino volně na palubě bez nějaké vodotěsné ochrany, na tu už prostě nezbylo místo. Navíc lodní šroub nebyl plně pod vodou, tak to víc “prdělo”, jak podotknul můj mladší bráška, než jelo. A navíc kormidlo taky není to pravé ořechové. Proto je čas na změnu. Změnu, na kterou se můžete těšit do dalšího pokračování.

Matěj Suchánek

Napsat komentář