Arduino videohra pro všechny kolemjdoucí
Co dělat s výlohou, která zeje prázdnotou? Na tuto otázku našel odpověď Kris Temmerman – udělal z ní starý dobrý arkádový automat! S trochou štěstí zaujme všechny generace a zlepší celkový dojem z okolí.
Pro Krise byl celý projekt v podstatě výzvou – hra totiž neběží na žádném externím počítačí, nýbrž na Arduinu. K tomu si sám sestavil i LED obrazovku, 8 bit zvukovou knihovnu a samozřejmě navrhl i hru samotnou. S hudebním doprovodem mu pomohla přítelkyně Annegreet Sledsens.
Pakliže se někdy ocitnete v blízkosti ulice Provinciestraat 60 v belgických Antverpách, neměli byste si tento skvost nechat ujít.
Hra
Aby o hru měly zájem opravdu všechny generace, bylo třeba ji založit na osvědčeném konceptu – Země byla napadena vetřelci a naším úkolem je domlátit se přes hordy nepřátel až k hlavnímu bossovi a zachránit tak lidstvo před jistou zkázou. Při rozlišení 16*90 pixelů ale Kris neměl jinou možnost, než celou hru vytvořit v pixel-art stylu. To ale očividně vůbec nevadí, možná dokonce naopak – umocňuje to onen hřejivý “retro“ pocit.
Hra má celkem 3 mody – single-player, kooperativní multi-player a kompetitivní multi-player.
Vývoj
Pro zjednodušení Kris programoval hru ve Cinder C++ (knihovna pro C++ zjednodušující vizualizaci) a současně i pro Arduino, čímž si ušetřil opakované uploadování na Arduino kdykoliv by potřeboval testovat nové prvky. Takto si vše mohl otestovat v Cinder a až poté nahrávat do Arduina. Z důvodu omezené SRAM si pak musel vystačit s indexovanými barvami. Přestože je autor projektu na poli 8-bitových počítačů nováčkem a během vývoje se mu rozbil osciloskop, je se svým výkonem spokojený a do budoucna uvažuje o dalších podobných projektech.
Hardware
Na vlastnoručně vyrobený display byly použity RGB led pásky WS2812 s individuálně adresovatelnými diodami. Celý displej má 16×90 diod, čili úctyhodných 1440 kousků. Nad LED diodami je laserově vyřezaná mřížka, díky které mají pixely čtvercovou podobu. Vrstva plexiskla pak slouží k rozptýlení světla.
Pod LEDkami už máme Arduino Due a výkonný 60A 5V zdroj.
Display spolu s Arduinem je k arkádovému boxu připojen obyčejnou sériovou linkou. Uvnitř boxu se schovává další Arduino, které generuje zvuk a přijímá vstup z tlačítek a joysticků.
Nebylo by úžasné, kdyby se podobné arkádové hry objevily i na našich ulicích?
- Teleball: Arduino programování pro retro nadšence - 12.10.2015
- Arduino třídička barevných bonbonů - 30.9.2015
- Výškový meteorologický balon s čichem pro atmosféru - 18.9.2015