Automatizovaný závlahový systém
Náš pravidelný čtenář Jiří Procházka nám poslal odkaz na svůj první projekt postavený na platformě Arduino. Jedná se o automatizovaný závlahový systém pro balkony. Systém je krom automatického provozu také zcela nezávislý na vnější dodávce elektrického proudu, protože pro svůj provoz využívá malý solární panel. Ústředním mozkem celého zařízení je Arduino Nano, které takto malý systém s přehledem utáhne. Ku pomoci mu pak je několik čidel, spínací relé, LCD display a další báječné věci z rodiny Arduino. Zajímavým řešením je také využití ultrazvukového modulu HC-SR04, pomocí kterého se měří výška hladiny vody v nádrži. Své zkušenosti ze stavby i provozu a některé omyly a chyby, kterých se při vývoji dopustil, shrnul autor v přehledném reportu. Ten uveřejnil na svých nově vznikajících stránkách Digital Druid, aby se s Vámi o něj podělil.
Jelikož se mu platforma Arduino velmi zalíbila, plánuje v brzké době další projekty. Budeme se tedy těšit, že časem přibudou i další zajímavé články.
- Sledovač slunce s Arduinem - 23.3.2022
- Programovatelný kytarový pedál s Arduinem - 26.2.2020
- Arduino infračervený teploměr vytištěný na 3D tiskárně - 11.2.2020
9 Comments on “Automatizovaný závlahový systém”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Jozef Červeňanský
2.11.2015 at 20:07Pekne urobené, ale to vlhkostné čidlo nemôže vydržať. Je to len pocínovaná meď. Čidlo urobíte skoro zadarmo: Ja som použil „komunistické“ vysokonapäťové diódy KYX, stoja pár centov. Tieto diódy majú pozlátené vývody dlhé 2 cm. Stačí ich odcvaknúť, napájkovať a zataviť do prázdnej trubičky od náplne do pera. Napájať iba pri meraní a takéto čidlo Vás potom prežije.
Robert
29.9.2015 at 13:36Je to super, krásný příklad. Řemeslně pěkně provedený. Moje otázky: Jak se chová ultrazvuk v uzavřené nádobě? A nesníží se vlivem vlhkosti životnost čidla?
Děkuji, jinak moc chválím.
Robert
boylucky
20.7.2015 at 19:29Perfektní článek, jen tak dál. Taky něco takového vytvářím s možností připojení k internetu a ukládání dat v databází. Rovněž je možnost získávat z této databáze příkazy pro zavlažovací systém a další kontrolu. Hledám ale někoho kdo by vytvořil jednoduché webové rozhraní. Nenašel by se tu někdo?
Jinak @hefi – jak se ptáš na to jestli víc čerpadel nebo nějaké přepínání. To stejné sem řešil taky a jak píšeš pěkně by se to prodražilo mít pro každý květináč zvlášť čerpadlo. Takže bych se taky klonil k variantě přepínání. Zatím jsem ale nic moc na netu nenašel co na to použít. Asi jedině nějaký solenoid (např na http://aukro.cz/show_item.php?item=5541912725&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=&utm_campaign=Google%20Shopping%20|%20GMC , který je ale na 24V takže pro tuhle variantu nepoužitelný). Napadla mě ještě možnost zkusit ukutit něco ve stylu dvou na sebe přitisknutých plastových válců s navrtanými otvory pro jednotlivé okruhy a na druhém válci otvor pro přívod vody. Ovládání přes krokový motor a arduino. Počet pootočení by určoval jaký okruh se bude zavlažovat. Jen si nejsem jistý jestli by se to dalo utěsnit takovým způsobem aby to nikde neprotékalo (spíš ne :o). Ale za pokus by to stálo. Dalo by se možná něco zkusit i vytisknout na 3D tiskárně. Zatím ale mám zkušenost jen s tiskem PLA a tohle by bylo asi lepší z ABS.
Ještě jednou díky za tenhle článek, perfektní inspirace :o)
Karel
13.6.2015 at 8:27Sondu vlhkosti napájet střídavým proudem, na elektrodách napájených stejnosměrným proudem probíhá elektrolýza voda a ty po nějakém čase zoxidují, usazují se na nich soli …
Mipro
10.6.2015 at 21:14Nedávno jsem dotvořil něco podobného, skoro to samé. V sekci projekty mi ale nešlo vložit foto takže jsem článek ani nevytvářel.. Tento zavlažovač se mi líbí. Jako trysku jsem použil škrtiče na vzduch ze zverimexu, čerpadlo jsem použil z auta na ostřikovače.. Ovšem problém se sondou. Po dlouhém hledání jsem nalezl stránky (nevím jestli sem mohu dát odkaz) jednoho českého nadšence který vytvořil relativně jednoduché udělátko pro měření střídavým proudem. Píše že čidla už pak neoxidují. Já ho teprve dodělávám. Jinak chvála pro autora článku. Je to pěkně udělané..
jiří
10.6.2015 at 13:15solenoid na každé větvi by to vyřešil. Já jsem spíš rád že někdo v ČR prezentuje svůj výtvor a ukazuje že to jde, něž jen bezduché prezentace počtu pinů a velikosti paměti.
Spíš je vcelku poučné to použití čidla vlhkosti (viditelné v reportu). To stejnosměrné napájení pěkně sondu rozložilo. Na arduino.cc doporučují použití tepavé napájení. Jeden pin slouží jako napájecí a pouze v případě , že chce člověk měřit si na pár sekund zapne napájení …
Tomáš Vítek
6.11.2015 at 12:18Víte ktery Pin to je?
hefi
10.6.2015 at 9:46Neměl by každý truhlík mít měření vlhkosti, nebo vody pod ním, a vlastní čerpadlo? Vždyť když zalévám ručně, vidím, kolik vody která kytka sežrala. Tento projekt vychází z navrtání hadice, kde pro malý truhlík udělám jednu dírku a pro velký třeba tři.
Nebo to řešit nějakými řízenými ventily?
Nechci projekt hanit, zalévání množstvím odhadnutým podle vlhkosti z jednoho referenčního květináče je určitě lepší, než nepravidelné ruční. A určitě víc takových článků. Jen bych chtěl pošťouchnout diskuzi, jestli zabudovat patnáct čerpadel pro patnáct květináčů, nebo nějaké přepínání. Vždyť tím šroubuji cenu prudce vzhůru.
JirkaS
5.1.2016 at 20:19Ahoj, chystám něco podobného tak anstíním úvahu. Přepínat výstup-odpor-4067 na jeden konec čidla (možná vynechat a pulznout na všechny paralelně ???) druhý konec čidla (měřící) posílat opět přes 4067 na analogový vstup. Co se týká ventilu. Čerpadlo dát dolů, čerpat jen pokud bude třeba závlaha. Výstup z něj vést na vodní řízený „přepínač“ (nahoře) a samospádem do příslušného květináče.