Close

Česká skupina, o které byste určitě měli vědět

Už je to pár let, co se začala psát historie velmi zajímavé komunity lidí, která si říká GUG – Google User group. Slovo Google v názvu však neznamená, že by měli zájem výhradně o technologie firmy Google. Na jejích akcích se můžete setkat s celou řadou zajímavých témat točících se kolem technologií – například 3D tisk, online vzdělávání, různé programovací jazyky a mnohé další. Nejzajímavější ale je, že jsou všechny její akce určené pro veřejnost. Většinou se jedná o akce místního charakteru, kterých se účastní několik desítek posluchačů. Našli bychom ale mezi nimi i pár větších akcí. Za zmínku rozhodně stojí DevFest. Je to den s účastí několika stovek účastníků, nabitý přednáškami, workshopy a hlavně networkingem. Na jeho posledním ročníku byla celá místnost věnovaná open-hardware zvaná Machineroom. Před časem jsme zde také zmiňovali Arduino Day, který proběhl za pomoci GUG. Také Open Hardware Hackathon, který se uskutečnil vloni v říjnu se velmi vydařil.

GUG se dělí podle oblasti zaměření na skupiny:

  • GDG – G. Developer Group
    • Pořádá přednášky pro vývojáře – programovací jazyky, technologie…
  • GBG – G. Business Group
    • Přednášky se zaměřením na korporátní sféru.
  • GXG – G. Experience Group
    • Zaměřuje se na technologie pro obyčejné lidi, například vužívání cloudových uložišť, přednášky pro Youtubery…
  • GEG – G. Education Group
    • Používání technologií při výuce.

Toto dělení však není striktní, jedná se vždy spíše o převažující oblast zaměření dané skupiny. Není ale nijak ojedinělé, že skupina z kategorie GDG pořádá přednášku spadající spíše do oblasti GBG a podobně. Účast na naprosté většině akcí je bezplatná, většinou je jedinou podmínkou účasti registrace. Pokud vás GUG zaujala, podívejte se, jestli náhodou i ve vašem městě není jedna z jejích skupin. Více informací naleznete na webu gug.cz.

Co by mohlo zajímat vás, fanoušky open-hardware a software, jsou takzvané „Garáže“. Jde o neformální setkání HW i SW nadšenců pořádané právě členy GUG, které se pravidelně konají již v několika českých městech a jejich počet stále roste. Účastníci si vždy stanoví nějaký zajímavý cíl, o který společně usilují. Na těchto setkáních se můžete setkat jak s hardwarem, tak se softwarem. O rozmanitosti projektů, které se v Garážích rodí, se můžete přesvědšit níže:

GDG Garage Prague One

GDG_Garage_Prague_9

Tahle skupina se setkává v Pražské Městské knihovně. Zabývají hardwarem i softwarem. Možná jste již slyšeli o jejich projektu Tisíc knih. Zadáte vaši oblíbenou knihu a program vám na základě otevřených dat nabídne tisíc podobných knih. Z hardwarové části můžeme zmínit například robota Probe. Více informací naleznete na stránkách skupiny.

GXG Jičín

GXG Jičín patří co do počtu pořádaných Garáží mezi nejaktivnější. Scházejí se každé úterý v 16:00 v budově Komerční banky. Mezi jejich projekty z poslední doby patří například přes internet ovládaný baner, kdy si uživatel může nastavit vlastní barvy posvícení přes webovou stránku, useless box, hackování Nokie N900, úprava firmware pro modelářskou vysílačku a podobné.

GXH Jičín - useless box

GDG Žďár nad Sázavou

Poměrně mladou skupinou je GDG Žďár nad Sázavou. Pracovali například na zabezpečení domu pomocí Arduina a tvořili také vlastní hru 2048 v JavaScriptu.

GDG Žďár nad Sázavou

Garáže se také konají v Plzni a Ostravě. Více o tomto formátu akcí na oficiálním anglickém webu.

O akcích pořádaných pod hlavičkou GUG se můžete dozvědět z webu gug.cz.

Zbyšek Voda

Napsat komentář