Close

Chytrý pokojík ovládaný Arduinem

Arduino chytrý pokoj

Tento projekt začal jednoduchým ovládáním lustru pomocí malé krabičky umístěné poblíž a dálkového ovládání. Dnes už je systém propracovanější a lze celý řídit pomocí dotykového displeje. Dnešní systém se skládá z několika bezdrátově propojených jednotek, které všechny běží na Arduinu.

Popis projektu

Základní jednotkou je Arduino MEGA s displejem, pomocí něhož se dají řídit ostatní systémy, ale zobrazují se na něm i hodnoty z teploměrů a jiných čidel. Další důležitou jednotkou je malý obvod s Arduino NANO umístěný u lustru. Díky tomuto obvodu lze zhasínat a rozsvěcet na dálku. Nesmím zapomenout ani na bezdotykový panel, který nahradil standardní vypínač na zdi. No a samozřejmě jednotka se senzory teploty a srážek umístěná na parapetu. Toto vše si můžete prohlédnout v následujícím videu.

Náhražka vypínače

Náhražka vypínače je vytištěna na 3D tiskárně. Uvnitř je malý tištěný spoj s čipem ATmega328p-pu, dále je zde umístěn ultrazvukový senzor vzdálenosti, který měří vzdálenost. Pokud je vzdálenost menší než 15cm tak program zareaguje a pomocí dvou ledek rozsvítí malé čtverečky. Zároveň taky vyšle signál přes 433 MHz do lustru, aby se rozsvítil. Toto vše je napájeno starou nabíječkou na mobil.

Bezdotykové ovládání lustru

Bezdotykové ovládání lustru

Lustr

U lustru mám malý DPS, na kterém je nasazeno Arduino NANO. Je zde také samozřejmě komunikační modul na 433MHz, díky kterému mohu rozsvítit i z jiných zařízení než jen z klasického vypínače. Samotné světlo je spínáno pomocí relátka, kterým je přerušena fáze vedoucí do lustru.

Krabička s řídicí jednotkou umístěná u lustru

Krabička s řídicí jednotkou umístěná u lustru

Meteorologická stanice

Na venkovním parapetu u okna mám umístěnou malou meteorologickou stanici. Je řízena čipem ATmega328p-pu, který načítá data z mnoha senzorů, jako například senzor teploty BMP280, který zároveň měří i vlhkost a tlak. Stanice je dále vybavena senzorem srážek a samozřejmě vysílačem na 433MHz, pomocí kterého se vše odesílá do jednotky s displejem. Napájení je zajištěno malým trafem na 9V.

Řídicí jednotka s displejem

Ovládání celého systému umístěné na poličce u postele.

Ovládání celého systému umístěné na poličce u postele.

Hlavní částí celého systému tvoří Arduino MEGA 2560 s dotykovým displejem, na kterém se zobrazují všechna důležitá data, nebo lze využít jako ovládací zařízení.

Obrazovka se základními ovládacími prvky.

Obrazovka se základními ovládacími prvky.

Nejedná se o technicky nic náročného. Jde jen o Arduino MEGA 2560, ke kterému je připojen display, vysílač a přijímač na 433MHz. Mám tam také připojenou lampičku, která se rozsvítí pomocí „ikonky“ na displeji. Na displeji je slot na micro SD kartu, na které jsou nahrány grafické podklady pro vyobrazení na displeji. Všechno je uloženo v krabičce vytištěné na 3D tiskárně z PLA plastu a je napájeno 9V trafem.

Na displeji se na několika jednotlivých obrazovkách ukazují všechna důležitá data a ovládací prvky viz. Obrázky.

Obrazovka s základními informacemi o počasí.

Obrazovka se základními informacemi o počasí.

Plány do budoucna

Do budoucna bych rád přidělal hlavní řídicí jednotku, která by obsahovala Bluetooth, díky kterému by šlo vše ovládat přes aplikaci v chytrém telefonu. Dále bych chtěl využít MP3 shield, pomocí kterého bych naučil celý systém mluvit, ohlašovat základní informace a pouštět písničky. Další možnost je připojit celý systém k internetu, kde by se zobrazovaly informace z celého systému a také by šel odsud ovládat.

Jako další zařízení bych chtěl udělat senzor na kontrolu vlhkosti zeminy květin, který by posílal zprávu, když by byla zem příliš vysušená. Systém by pak dal vědět o stavu vlhkosti přes internet, nebo formou zvukového hlášení.

Také plánuji vydat několik dalších článků, nebo videí, které by popisovaly jednotlivé části celého „systému“ a tak se obracím na Vás čtenáře, abyste se vyjádřili v podobě komentářů, co by se Vám více líbilo/vyhovovalo.

Honza Czapek

2 Comments on “Chytrý pokojík ovládaný Arduinem

hokus5
22.1.2017 at 18:15

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli poskytujete také program do arduina ,případně kontakt na autora.Děkuji Hokus5

Honza Czapek
23.1.2017 at 23:44

Dobrý den,
většinu programových podkladů je k nalezení a stažení zde: https://drive.google.com/drive/folders/0ByxUHAOfSpYYdXlxUG92d1M0RzA?usp=sharing
budu se snažit vše aktualizovat a doplňovat.
V případě dotazů můžete psát na: arduino.rady@gmail.com
Honza

Napsat komentář