Dárek od firmy Makeblock
Ještě než se pustíte do čtení, dovolte mi krátce uvést a představit novou sérii článků o robotech a platformě Makeblock a hlavně člověka, který za těmi věcmi stojí. Jeho jméno je Ondřej Merta a pracuje jako pedagog volného času ve Středisku volného času Domeček v Chomutově. Ondřej vede kroužky robotiky a tak má bohaté zkušenosti nejen s různými roboty a bastlením, ale také hraním s dětmi, tvořením a výukou. Ať jsou tyto články potřebným vodítkem k vašemu vstupu do úžasného světa robotiky a poslouží také k hravému získání a prohloubení znalostí v této oblasti. A jak s oblibou říkám: „Žádný člověk se profíkem v oboru nenarodil, ale musel nejdříve nějak začít!“ A teď už dávám slovo Ondřejovi. Bastlení ZDAR! Oldřich
Je štědrý večer a vašemu synovi, nebo dceři, přistála pod stromečkem modrá krabice od firmy Makeblock. Po bližším ohledání zjišťujete, že obsahem krabice by měl být údajně robot. Místo robota však balíček obsahuje hromadu součástek a návod k sestavení. Vaše dítko na vás mezitím upírá pohled raněné laně a vám je jasné, kdo bude mBota (neboť tak se ten údajný robůtek nazývá) sestavovat.
Poznámka: O tu radost, moci se pokusit o sestavení mBota pro vaše ratolesti se vám postarala čínská firma Makeblock, sídlící v provincii Shenzen. Robot mBot není jediná edukační hračka (nebo spíše výuková pomůcka), kterou má tato firma na triku. Nejbližšími bratránky mBota jsou robůtci z řady Ranger a Starter robot kit. Makeblock nabízí i další řadu zajímavých kreativních hraček, které vřele doporučuji vyhledat na internetu.
Ale zpátky k mBotovi a naší záhadné modré krabičce. Předpokládám, že máte onu modrou krabici, o které jsem psal na začátku článku před sebou. Ještě než ji otevřete, doporučuji prohlédnout si informace, které jsou na ní vytištěné. Zajímavý je jednak soupis, co krabice obsahuje, ale také odkaz, kde můžeme stáhnout aplikaci, ze které budeme moci mBota programovat.
Při prvním otevření balíčku zjistíte, že je vše čistě a precizně uspořádáno. Krabice je z pevného kartonu s magnetickým zavíráním, což lze po sestavení mBota využít buď ke skladování doplňkového materiálu, nebo přímo jako garáž pro robůtka (pokud si ho tedy vaše ratolesti někde nevystaví).
Součástky pro robůtka jsou uspořádány ve dvou patrech. V prvém jsou dvě největší části mBota. Větší díl je kovové tělo/šasi robota vyrobené z hliníku. V Čechách jsou k mání dvě barvy – modrá a růžová. Menší díl je „mozek“ mBota – programovatelná elektronická destička na bázi mikrokontroléru Arduino, která je překryta poloprůhledným plastem s otvory pro konektory, kterými se připojují jednotlivé moduly (ale o tom až příště v další kapitole).
Vyjmeme-li vrchní díl vnitřního balení s tělem robůtka a hřbetní plastovou částí mBota, probojujeme se do dalšího patra balení, které skrývá zbytek součástek pro mBota. Dvěma velmi zásadními součástkami jsou plán pro sestavování mBota a dva motorky určené pro pohyb robůtka.
Plán je na veliké papírové plachtě a je velmi dobře zpracován (a co je zejména dobré pro jedince, kteří jaksi nesestavují denně podobné konstrukce, celý postup je popsán graficky, takže stačí sledovat obrázky).
Motorky jsou dva, protože pohyb mBota je podobný, jako pohyb tanku (pravý a levý pás). Motorky obsahují i převodovku, která upravuje rychlost otáček i směr hřídele.
Zbylé součásti balení (levá strana od středu obrázku) obsahují šroubovák pro montáž robůtka, modul pro sledování čáry (součástka umožňující robůtkovi sledovat černou čáru na bílém podkladu – tzv. line follower), ultrazvukový modul (tzv. ultrasonic – součástka, která vypadá jako oči robota – umí detekovat překážky před robůtkem) a IR ovladač (určený pro dálkové ovládání robůtka). Na pravé straně od středu obrázku nalezneme kolečka s pneumatikami, propojovací kablíky, sáček s drobnými součástkami (šrouby, montážní sloupky atd.) a plastový díl určený pro vkládání baterií. Úplně novou součástkou, která je částí stavebnice mBot – explorer kit, je LED matrix – součástka, která umožňuje mBotovi vrhat ksichtíky a vůbec projevovat všelijak náladu, či posílat na displej jednoduché informace.
Nu stavebnici mBota máme rozbalenou a příště si milého robůtka sestavíme…
Odkazy na produkty HW Kitchen použité v článku:
- Výukový robot mBot2 – ultrasonic - 7.11.2023
- Výukový robot mBot2 – krása pohybu - 23.5.2023
- Výukový robot mBot2 – programujeme základní rutiny se CyberPi - 29.12.2022