Close

Espruino: mikroovladač s JavaScriptem

espruino_full_logo.jpg

Přibližně před půldruhým rokem skončil na crowdfundingovém serveru Kickstarter projekt Espruino, a to s pětinásobnou finanční podporou, než o jakou autor projektu žádal. Jedná se o desku s mikroprocesorem, který používá jazyk JavaScript, tentýž, který byste čekali spíše na webových stránkách, než v hardware na této úrovni.

 

Různých platforem pro Internet je na trhu již celá řada, ale tato se chlubí nezvyklou uživatelskou vstřícností. Podle vynálezce a autora Espruina Gordona Williamse jej bez problémů a bez dodatečného softwaru dokáže ovládat naprostý laik. Vyznačovat se má rovněž tím, že dává okamžitou zpětnou vazbu. Také potěší, že se na něj vztahuje licence open source. Financování z dobrovolných příspěvků, které autor akceptuje, je samozřejmě rovněž chvályhodné, ale sotva bychom mohli tvrdit, že je v tomto prostředí výjimečné.

 

Espruino (převzato z http://www.espruino.com)

Espruino (převzato z http://www.espruino.com)

JavaScript neplatí za příliš složitý jazyk, nicméně pro ty, kteří vůbec neumí programovat, je k dispozici rovněž grafický editor kódu. Vytvořit kód tedy není nikterak složité. A jakmile kód zadáte, Espruino jej okamžitě provede. Můžete tedy kód upravovat a současně pozorovat Espruino, jak vaše příkazy v reálném čase vykonává.

 

Všechny zdrojové soubory jsou veřejně přístupné pod licencí open source, kompatibilita s Arduinem a dalšími platformami by proto neměla představovat závažný problém. A nejen to: Espruino je dokonce open hardware: na serveru Github si najdete nákresy desky a další informace skrze oficiální stránky projektu.

 

(http://www.espruino.com/Press)

(http://www.espruino.com/Press)

Ovládání pomocí JavaScriptu je podle Williamse výrazně úspornější, než v případě ovladačů, které užívají úpravy distribucí Linuxu, například Raspbian, a proto baterie Espruina déle vydrží. Deska je maličká, lehká a snadno k ní připojíte veškeré potřebné komponenty.

 

Nedávno proběhla další kampaň – Williams do loňského listopadu sháněl finance na vývoj ještě drobnějšího mikroovladače, který pojmenoval Espruino Pico. I v tomto případě prostředky bez problémů získal. Sázka na jednoduchost a úspornost se autorovi podle všeho vyplácí.

Antonín Handl

Napsat komentář