Close

Odpověď na: ESP 8266

Úvodní stránka Fórum Hardware Arduino ESP 8266 Odpověď na: ESP 8266

#5120
jankop
Účastník

S ESP8266 mám zkušeností dost. S hardwarem problémy nemám, horší to někdy bývá s vývojovým prostředím. Před pár dny jsem s překvapením zjistil, že mimo Lua a další systémy, včetně embeded Espruino, existuje také embeded Arduino. Protože Espruino je ještě v plenkách a ne moc stabilní, tak jsem zkusil embeded Arduino. Je třeba použít IDE 1.6.5. a dohrát k němu board ESP8266. V životě jsem Arduino neviděl, ale počátky jsem zvládl celkem bez problémů. Nahrál jsem nějaký demoserver a on perfektně funguje, stejně jako BLINK s LED.
K vlastnímu modulu. Zásada číslo jedna – kvalitní napájecí zdroj. Web se hemží návody, jak napájet modul z převodníku USB/Serial, ale to je fatální chyba a jeden z častých problémů.
Druhou věcí je nezbytnost ošetřit důležité vstupy. V případě ESP8266-01 musí být GPIO0, GPIO2, CH_PD, RST připojeny na Vcc, nejlépe přes rezistory cca 10k. V případě některých vyšších řad modulů je třeba ještě zapojit GPIO15 přes rezistor na GND. Velice častou chybou bývá také skutečnost, že uživatel zapojí modul přes převodník, správně překříží Tx/Rx, ale zapomene propojit zem převodníku se zemí modulu. Nepodceňujte tyto triviální chyby, jsou velmi časté a chování zařízení je nevyzpytatelné. Nemám zkušenosti s Arduino IDE a proto mě nenapadlo instalovat nějaký programátor. Prostě jsem uvedl ESP8266 do programovacího módu přes sériovou linku a program jsem přes IDE uploadoval. Sériový bootloader pro ESP8266-01 vyvolám tak, že provedu RESET a v okamžiku resetu musí být GPI02 = HIGH a GPIO0=LOW. Pak již stačí přes Arduino IDE nahrát program do modulu.
Na GITHUB je tento mnou vyzkoušený postup instalace IDE pro ESP8266 embeded Arduino. Nic víc není myslím třeba. Když jsem to zvládl já, tak to musí zvládnout každej.

Install Arduino 1.6.5 from the Arduino website.
Start Arduino and open Preferences window.
Enter http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json into Additional Board Manager URLs field. You can add multiple URLs, separating them with commas.
Open Boards Manager from Tools > Board menu and install esp8266 platform (and don’t forget to select your ESP8266 board from Tools > Board menu after installation).

A teď mám dotaz já. Demo server se zkompiloval a nahrál do ESP8266 a moc pěkně fungoval, tak dobře, že jsem byl překvapen. Proti ekvivalentnímu serveru v Lua je mnohem stabilnější s rychlejší reakcí. Jen vypisovaná potřeba paměti byla značná, ale předpokládám, že hlavní podíl mají knihovny. Ovšem zaujala mě možnost exportovat program z IDE v binární podobě. To považuji za potřebné rozšíření. Ale IDE píše, že tato funkce není pro ESP8266 podporována. Všiml jsem si, že IDE si ukládá do TEMP soubor něco.cpp.bin, tak jsem si myslel, že to je požadovaný binární soubor. Když jsem ho ovšem zkusil flashovacím programem nahrát do modulu, tak program nefungoval. Víte o tom něco prosím?