Close

ESP8266 server/klient

Úvodní stránka Fórum Hardware Arduino ESP8266 server/klient

 • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (4 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Zbyšek Voda a poslední změna proběhla před 7 roky.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 12 příspěvků - 1. až 12. (celkem z 12)
 • Autor
  Příspěvky
 • #9897
  Miroslava
  Účastník

  Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť – ak chcem ovládať Arduino prostredníctvom wifi – mal by napríklad pripojený senzor a motor. Musím si kúpiť ESP8266 2x wifi shield ktoré budem používať 1 ako klient a 2 ako server a prepojiť ich medzi sebou? Je to v prípade ak chcem z webovej stránky sa pripojiť na zariadenie a bud z webovej stránky ovládať motor alebo na základe zmeny zmeny hodnoty senzora sa spustí motor a odošle sa táto informácia o spustení do webovej stránky. Teda potrebujem odosielať aj prijímať hodnoty z webovej stránky.

  Ďakujem 🙂

  #9904
  Vojtěch Vosáhlo
  Účastník

  Trochu mi nedošlo to se serverem a klientem. Máte tedy čidlo na nějakém místě připojené na wi-fi a pak motor na jiném místě taky připojený. Motor se řídí buď z dat a nebo z web GUI. Můžu se zeptat jestli v tomhle projektu hraje arduino. Espčka se dají programovat přímo a to příkazy stejnými jako arduino. Proč teda nezredukovat cenu a velikost a rozjet to na ESP samotném, třeba 12F, to má hodně pinů.
  Popřemýšlejte o tom a ozvěte se.

  #9906
  Luke_CZ
  Účastník

  Souhlasím s Vojtou,
  pro menší komplikaci bych šel třeba do NodeMcu, či WeMos. Cenově cca 3USD, a pro WeMos jsou i shieldy, třebas relé(ovládání motorku), SD karta(pokud bys chtěl větší stránky, či logování) atd…

  Oboje má na sobě rovnou převodník USB <> RS232, pozor však na logickou úroveň 3,3V!

  L.

  #9917
  Miroslava
  Účastník

  No, chcela som skôr použiť tento wifi shield http://randomnerdtutorials.com/how-to-make-two-esp8266-talk/ ten sa da pripojiť na Arduino avšak som bola v domnienke že tento shield môžem využívať aj na prijímanie údajov z webu ale aj odosielanie.. avšak teraz som si neni istá či je to možné jedným wifi shieldom.

  #9918
  Luke_CZ
  Účastník

  Pokud tím myslíš například:
  Zjisti na serveru kolik je hodin a podle toho zapni/vypni osvětlení (zjednodušeně)
  1, klient si vyžádá RTC data ze serveru
  2, server zpracuje dotaz, tj. načte data z RTC
  3, server pošle vyžádaná data do klienta, tj. pošle jednoduchý html, či pouze string do klienta
  4, klient rozparsuje data a tato vyhodnotí, pokud je RTC > 19.00 zapne osvětlení

  Tak to samozřejmě jde, ideálně však popiš tvůj případ pro diskuzi.

  L.

  #9919
  Miroslava
  Účastník

  Prípad:
  Z webovej stránky budem vedieť nájsť svoje zariadenie v sieti. Budem vidieť stav svojho zariadenia – či ide motor alebo nie (ten napríklad bude pracovať na základe nejakého snímača). Ak ho budem chcieť zap/vyp tak sa budem vedieť na neho pripojiť a prostredníctvom webovej stránky zapínať alebo vypínať motor 🙂 Myslím tým že budem vedieť zisťovať stav svojho zariadenia a takisto budem vedieť ho prostredníctvom webu meniť.

  #9920
  Luke_CZ
  Účastník

  V lokální síti – no problem, stačí ti znát přidělenou IP
  Na webu – bez veřejné IP, celkem problém

  #9956
  Vojtěch Vosáhlo
  Účastník

  Jak psal Luke, lokálně to je úplně bez problému, webovky by v tomhle případě běželi přímo na ESP. A bez veřejné ip by mohla být řešením nějaká jednoduchá stránka třeba na webzdarma. Něco ve smyslu ovládací stránky. Modul by se potom mohl periodicky připojovat na tento web a číst nějaký soubor do kterého by bylo uloženo vaše nastavení a stavy když jste to na webu zadala. Stejně tak by mohl někam i zapisovat a stránky by ukazovala jeho stav. Odezva by sice asi nebyla dokonalá ale dá se to řešit i takhle.

  #9957
  Zbyšek Voda
  Správce

  O té možnosti ovládání zařízení vzdáleně jsem psal tady: https://bastlirna.hwkitchen.cz/programovani-webovych-rozhrani-pro-arduino/.

  Zařízení vystupuje v roli klienta a periodicky se připojuje na stránku a zkoumá například nějaký text – když narazí na L, tak motor vypne, když na H, zapne apod.

  Stejně může fungovat informování o jeho stavu – když se stav změní, zaloguje se změna na stránku.

  #9970
  Miroslava
  Účastník

  Ďakujem pozrela som si článok 🙂 takže ide o to že neustále nazerám na stránku, resp. databázu či sa niečo nezmenilo – to je chytré použijem 🙂

  #10619
  Miroslava
  Účastník

  Inak vyskusala som si to podla navodu a funguje to skvele 🙂 otazka este je.. dalo by sa pripojit priamo do databazy? Tym myslim ze by som nemusela prechadzat cez web.

  Ďakujem.

  #10621
  Zbyšek Voda
  Správce

  Mělo by být možné sehnat knihovnu, která umí posílat přímo SQL dotazy do databáze. Viz například http://drcharlesbell.blogspot.cz/2013/04/introducing-mysql-connectorarduino_6.html.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 12 příspěvků - 1. až 12. (celkem z 12)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.