Dobrý den, pro účely letního tábora pro děti máme zájem postavit kulisy hvězdné brány. Jde nám o osvícení projektu, kdy by měl arduino řídit LED diody. S arduinem nemáme zatím žádné zkušenosti, takže zatím jen sbíráme informace, zda je naše představa reálná. Později by se řešilo programování.
Brána bude 1:1, kruh 2,5 metru, bude mít 20 symbolů (modré), které budou složeny z diod, jeden symbol bude zobrazovat pouze jeden symbol a diody budou vyskládány do symbolu (10-15 led).
Dále 7 ševronů (jiný odstín modré), každý ševron svítí sám o sobě a pod ním rastr diod tak, aby dokázal zobrazit co nejvíce symbolů.
Ovládací panel složený z tlačítek pro symboly a startovní tlačítko.
Představa fungování brány:
1) Po spuštění brány hlavním vypínačem svítí nějakou dobu vše.
2) Na panelu se zadá celá adresa v podobě 7 stisknutých tlačítek.
3) Středovým tlačítkem se spustí samotné vytáčení brány
– Z jednoho konce běží symboly jeden po druhém (minimálně 3 vteřiny), zastaví na prvním zadaném symbolu z prvního tlačítka, zadaný symbol se rozsvítí pod ševronem a rozsvítí se i samotný symbol.
– pauza 3 vteřiny
– Z druhého konce běží po symbolu (opačným směrem) a zadá symbol jako ten první. Takle se udělá všech 7.
4) Svítí 7 zadaných symbolů, podle 7 stisknutých tlačítek a 7 ševronů. Vše doprovázeno zvuky. Spouští vnitřek brány. Ještě není přesně vymyšleno, ale z hlediska elektroniky to bude asi led pásek dokola.
Pokud půjde tohle, pak už určitě nebude problém nějaká jednodušší sekvence pro vypnutí brány a tzv. mimozemskou aktivaci, kdy se brána „vytočí sama“.
Počítáme s Arduinem, nevíme jaký to zvládne, s shieldem na zvuk a hromadou adresovatelných diod WS2812B, nic není nakoupené, jsme otevřeni návrhům a úpravám. Přikládám náčrtek situace a video jak to chodí v seriálu. Od videa se lišíme rozpočtem – mezi ševrony není plný rastr a není tak možno zobrazit jakýkoliv symbol, takže při vytáčení problikává jeden vedle druhéhe tak jak tam jsou.
Příklad vytáčení – video