Close

Hvězdná brána

Úvodní stránka Fórum Vaše projekty Arduino Hvězdná brána

Označeno štítky: ,

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
  • Autor
    Příspěvky
  • #9345
    Jirka.Tison
    Účastník

    Dobrý den, pro účely letního tábora pro děti máme zájem postavit kulisy hvězdné brány. Jde nám o osvícení projektu, kdy by měl arduino řídit LED diody. S arduinem nemáme zatím žádné zkušenosti, takže zatím jen sbíráme informace, zda je naše představa reálná. Později by se řešilo programování.
    Brána bude 1:1, kruh 2,5 metru, bude mít 20 symbolů (modré), které budou složeny z diod, jeden symbol bude zobrazovat pouze jeden symbol a diody budou vyskládány do symbolu (10-15 led).
    Dále 7 ševronů (jiný odstín modré), každý ševron svítí sám o sobě a pod ním rastr diod tak, aby dokázal zobrazit co nejvíce symbolů.
    Ovládací panel složený z tlačítek pro symboly a startovní tlačítko.

    Představa fungování brány:
    1) Po spuštění brány hlavním vypínačem svítí nějakou dobu vše.
    2) Na panelu se zadá celá adresa v podobě 7 stisknutých tlačítek.
    3) Středovým tlačítkem se spustí samotné vytáčení brány
    – Z jednoho konce běží symboly jeden po druhém (minimálně 3 vteřiny), zastaví na prvním zadaném symbolu z prvního tlačítka, zadaný symbol se rozsvítí pod ševronem a rozsvítí se i samotný symbol.
    – pauza 3 vteřiny
    – Z druhého konce běží po symbolu (opačným směrem) a zadá symbol jako ten první. Takle se udělá všech 7.
    4) Svítí 7 zadaných symbolů, podle 7 stisknutých tlačítek a 7 ševronů. Vše doprovázeno zvuky. Spouští vnitřek brány. Ještě není přesně vymyšleno, ale z hlediska elektroniky to bude asi led pásek dokola.

    Pokud půjde tohle, pak už určitě nebude problém nějaká jednodušší sekvence pro vypnutí brány a tzv. mimozemskou aktivaci, kdy se brána „vytočí sama“.

    Počítáme s Arduinem, nevíme jaký to zvládne, s shieldem na zvuk a hromadou adresovatelných diod WS2812B, nic není nakoupené, jsme otevřeni návrhům a úpravám. Přikládám náčrtek situace a video jak to chodí v seriálu. Od videa se lišíme rozpočtem – mezi ševrony není plný rastr a není tak možno zobrazit jakýkoliv symbol, takže při vytáčení problikává jeden vedle druhéhe tak jak tam jsou.

    Příklad vytáčení – video

    Attachments:
    #10148
    Niko_PC
    Účastník

    Zdravím,
    Už to máte prakticky vymyšlené a na youtube je hodně ukázek, že podobné věci (z hlediska množství diod) fungují.

    Já bych nepoužil jedno ale 2 arduina, arduino nano + arduino UNO. První arduino by obsluhovalo tlačítka, případně jiné zdroje pro cizí aktivaci a přes sériovou linku (cca každých 0,3 vteřiny) by ovládalo druhé, které by jen podle zprávy rozsvítilo diody a přehrálo zvuk. Arduino nano se dá pořídit za pár korun a sériová linka se dá snadno dobře odladit přes PC, ve kterém se programuje. Arduino UNO je k vůli shieldu na zvuk. Zvukové shildy obsahují zásuvku na flash a generují zvuk vhodný pro sluchátka. to znamená pořídit i flash a bedýnky.

    Teoreticky by to mělo zvládnout i jedno arduino, ale jednak je ovládací panel obvykle už dost daleko a kabely mohou být náchylnější na rušení a pak to budete chtít určitě převážet a takto stačí jen koupený kabel vysunout a při montáži zasunout. Navíc se dá u tohoto řešení čekat o něco jistější odezva na stisk tlačítka (dělá toho méně a nemusí řešit zvuk). V budoucnu se pak dá místo kabelu pořídit bluethoot.

    Cizí aktivaci můžete vyřešit pomocí modulu pro dálkové ovládání stojí cca 180 kč (modul + vysílač v pěkné krabičce do ruky). Z přijímače lezou přímo piny, které jsou v 0, nebo 5V podle stisku tlačítka na ovladači. Funguje i kombinace 2 stisknutá tlačítka 2 piny v 5V.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.