Close

Nahrání bootloaderu do atmega328

Úvodní stránka Fórum Hardware Arduino Nahrání bootloaderu do atmega328

  • Toto téma obsahuje celkem 59 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel marcino a poslední změna proběhla před 5 roky a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 46. až 60. (celkem z 60)
  • Autor
    Příspěvky
  • #8167
    bot
    Účastník

    No asi počkám až mi přijde progrramátor USBasp. Zkusil jsem vymazat čip, vše proběhne asi v pořádku, ale nejde přepsat pojitsku E – při vymazání se nastaví na 0x07.

    Převodník jsem zapojoval s rezistorem včetně kondíku, ale pořád to nechce komunikovat (asi tam ten bootlaoder nebude 🙁 ).

    Zatím děkuji za všechny vaše návody a rady.

    #8169
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Jak jsem již psal, tahle chyba je normální, pojistka se zapíše jen se nepřečte zpět ve správném tvaru… USBasp vám asi na ser. komunikaci stejně nepomůže 😉

    #8199
    ArduXPP
    Účastník

    Tak jak jsem to psal, mě to funguje. Já jsem třeba nemohl nahrát do chipu právě žádný kod, dokud jsem tam nedal tlačítko, ale to nebylo automatické. Tak jsem použil keramický kondenzátor a ten nahradil tlačítko. U arduino uno není tlačítko potřeba, to tlačítko nebo pro automatický je keramický kondenzátor, je jen pro usb převodník.

    Nebo mám poslat schéma jak mě to funguje ?

    #8267
    bot
    Účastník

    Tak už mi přišel programátor USBasp.

    Když jsem zkoušel vypálit bootloader, hlásí to chybu: „avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.“

    Co jsem tak četl měl by to být problém u starších USBasp programátoru, kterými nešli programovat čipy, běžící o více než 1/2 clock samotného USBasp. Řešením bylo aktualizovat firmware za pomocí jiného programátoru a přepnutím jumperu. Dále jsem se dočetl, že nové USBasp si detekují clock sami a už není nutný update. Což by vysvětlovalo proč na USBasp žádný jumpery nemám.

    Nevíte kde může být problém?

    Děkuji

    #8271
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Nějaký odkaz na to co jste koupil, nebo obrázek? Já neznám žádné nové USBasp a vždy jsem firmware musel updatovat. Ale jde aktualizovat přes usb, není potřeba žádný programátor.

    #8272
    bot
    Účastník

    Fotky jsou zde: https://postimg.org/image/bq7cnr073/ , https://postimg.org/image/9mwxg30e7/

    Kupoval jsem ho z ebay: http://www.ebay.com/itm/130682846209?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

    Mohl by jste mi prosím poradit ohledně updateu?

    Návody, které jsem našel vyžadovali druhý programátor a bojím se, abych si ten oc mám nějak nezničil.

    Děkuji.

    #8273
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Předpokládal bych že ten náš ztracený jumper jsou ty 2 neosazené piny na spodní straně desky. Zkuste za pomoci pinoutu toho procesoru co je osazený přeměřit ty dva piny. Jeden by měl jít na reset procesoru a druhý na PB2. Můžete napsat progress 😉

    #8274
    bot
    Účastník

    Ano máte pravdu. Je tam atmega8a, takže jeden neosazený pin je reset(PIN29) a druhý PB2(PIN14).

    #8275
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Ok, pokud tyhle dva piny propojíte. Dejte tam něco co se pak dá jednoduše odstranit. S propojenými piny to zkuste připojit do pc, zapnout avrdudess, dát programmer jako usbasp a u chipu detect. I když to v žádném návodu není popsáno, mělo by to najít tu megu 8. Opět to zkuste a budem pokračovat.

    #8276
    bot
    Účastník

    Propojil jsem piny, ale když připojím programátor do usb s propojenými piny (nesvítí led a OS nerozezná zařízení) v avrdudess při detectu vyskočí toto:
    „Unable to detect MCU

    avrdude.exe: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor=’www.fischl.de‘ product=’USBasp‘

    avrdude.exe done. Thank you.“

    Když piny propojím, až po připojení do USB. Tak výsledek detectu je:
    „Unable to detect MCU

    avrdude.exe: set SCK frequency to 1500000 Hz
    avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn’t answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

    avrdude.exe done. Thank you.“

    #8277
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    No je pravda že to je asi kravina, to usb je přes firmware… Pak už asi nezbývá nic jiného než druhý programátor, lidi to dělají i arduinem tak to můžete zkusit.

    #8281
    bot
    Účastník

    Podařilo se mi aktualizovat USBasp přes arduino, ani nevím jak. Nic méně, už jsem nahrál bootloader do čipu a i sketch(vše proběhlo v pořádku :D).

    Děkuji všem zdejším mudrcům, za jejich nevídanou ochotu a čas strávený nad tím.

    #8282
    posjirka
    Účastník

    je kouzelné jak se kruh uzavřel a na konci jsem se vrátili k updatu firmware přes arduino 🙂

    #8288
    Vojtěch Vosáhlo
    Účastník

    Je pravda že je to taková nehezky začarovaná smyčka ale neleze mi do hlavy jak jsem to teda dělal já ? arduino ani jiný programátor jsem rozhodně nepoužil…

    #13888
    marcino
    Účastník

    Potýkal jsem se stejným problémem a hledání po internetu bylo též bezvýsledné. Spíš jsem posbíral střípky z různých zdrojů. Zjistil jsem toto: Pokud chci použít Arduino jako ISP, tak není Arduino jako Arduino. Červený klon mi nefunguje i kdybych se zbláznil, avšak modrý klon mi funguje perfektně. Taky není IDE jako IDE. Nová verze mi nefunguje, avšak verze 1.6.9 funguje perfektně. Proč to tak je nevím. Stačí si stáhnout tuto starší verzi z oficiálních stránek.
    Pokud to chcete zkusit, je lépe si založit v dokumentech novou složku Arduino s prázdnými podadresáři hardware a libraries. Tu stávající složku Arduina v dokumentech dočasně přejmenujte, ať se to nemíchá. Pak to zase vrátíte nazpět jak to bylo.
    Inspirující pro mě bylo toto video: https://www.youtube.com/watch?v=sSfmDcAwR6k
    Říkal jsem si, že když to fungovalo jemu, musí to fungovat i mě. Tak jsem to zopakoval přesně jako on a to i včetně verze IDE, kterou používal.
    Domnívám se, že tato rada asi nebude fungovat všem, ale možná někomu pomůže. Existuje mnoho faktorů, které v tom všem hraje roli.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 46. až 60. (celkem z 60)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.