Close

Termostat W1209 nefunguje?

Úvodní stránka Fórum Hardware Arduino Termostat W1209 nefunguje?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (celkem z 5)
  • Autor
    Příspěvky
  • #10726
    krement
    Účastník

    Zdravím
    Jsem v tomto na naprostém začátku. Koupil jsem termostat W1209, napojil ho na 12W(z PC zdroje). Připojil k němu tuto topnou folii(obrazek je jiný, ve skutečnosti to je proužek 14x63mm) https://www.aliexpress.com/item/14x63mm-10W-12V-DC-Flexiable-Eeletric-Polyimide-Film-Heater-Heating-element-for/32721644352.html?spm=2114.13010608.0.0.w6vQKh a nastavil termostat jak potřebuju. Pročetl jsem si i manuál https://drive.google.com/file/d/0B4B30jzMyzG8VjNBMGJEaVB4SW8/view .

    Předpokládám, že červené světlo LED diody signalizuje stav sepnutí.

    Při sepnutém stavu očekávám, že na výstupních svorkách KO, nebo K1 bude nějaké napětí. Ale to tam žádné není. V relátku sice lupne při sepnutí, ale žádný spotřebič se nezprovozní. Zkusil jsem tu folii, zkusil jsem žárovičky(na 3V), motorek na 3V, nic. Ani při rožnutém světýlku, ani při zhasnutém.

    Může mi někdo prosím poradit, kde je chyba? Snad jen ve mě 🙂

    děkuji

    #10730
    posjirka
    Účastník

    správně sis odpověděl že v tobě 🙂
    To rele je jen spínač, nespíná nějáké napětí z desky. Prostě jen sepne kontakt.
    Ty mu musíš na 1 pin kontaktu přivést napětí ze zdroje a na druhém pinu kontaktu ho očekávat při sepnutí rele.
    To je standardní funkce termnostatu.
    Je mu jedno jaké napětí spíná (v mezích nominálních hodnot relé) a co spíná čí v jaké proudové zátěži. prostě ti dá kontakt a dělej si s ním co chceš …

    takže tak

    #10732
    krement
    Účastník

    Heh, děkuji uctivě. Vůbec mi to nedošlo…

    Ale je mi ta logika zapojení trochu divná. W1209 má 4 svorky. K0, K1, +12V, GND. Napětí ze zdroje jsem přivedl na 12V a zem na GND. Displej svítí, čidlo měří. Pokud by to relé bylo spínač, tak přece spojí těch 12V proti zemi automaticky. A ty svorky KO a K1 by byly pro spínaný spotřebič. Ale takhle jsem to musel přemostit sám tím, že GND jsem spojil drátkem s K0 a spotřebič jsem dal na 12V a K1. Vůbec nechápu, jak to takto nyní může fungovat. Takhle to vypadá, že relé spíná mezi K1 a K0. A nikoliv mezi 12V a K0, a GND a K1.

    Je má úvaha správná? Děkuji ještě jednou

    #10733
    posjirka
    Účastník

    já odpovím otázkou. a jak bys spínal třeba ventilátor na 230V u tohoto termostatu?
    Připojil bys napájení na 230V? to by okamžitě vyhořel. Ne musíš připojit napájení 12V a pak vedle vytáhnout 230V a ventilátor. Když spojíš třeba zem a -12V tak se tina čidlo dostane 230V a někoho to může zabít. Prostě musíš oddělit regulaci a spínaní spotřebič tzv. galvanicky = nesmí se tyto 2 napětí nikdy potkat ani v případě poruchy. Takže opravdu mezi K0 a K1 je jen spínací kontakt relé …

    #10734
    krement
    Účastník

    Myslím, že odpověď otázkou je dost výstižná 🙂 Pochopil jsem, děkuji za čas a objastnění 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (celkem z 5)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.