Close

Fotografický počítač

Detail Huntova fotaparátu s Raspberry Pi

Na blogu irského vývojáře Davida Hunta jsme se již před časem mohli dočíst o vynálezu pro náruživé fotografy – syntéze fotoaparátu a počítače. Konkrétně jde o kombinaci digitální zrcadlovky a mikropočítače Raspberry Pi. Výslednému fotočítači dal Hunt přiléhavé, slušivé jméno Camera Pi.

Klíčem byl starý, nefunkční grip na baterii. David ho přebudoval tak, aby do něj vměstnal Rasperry Pi, a ven vyvedl zdířky pro USB porty a další. Vznikl fotografický počítač s operačním systémem Raspbian, tedy distribucí Linxu Debian optimalizovanou pro Raspberry Pi.

Huntova zrcadlovka s Raspberry Pi

Huntova zrcadlovka s Raspberry Pi

Jaké možnosti nabízí takový přístroj? Můžete s ním například fotit a prostřednictvím bezdrátového tetheringu ukládat obrázky na nedaleké PC nebo tablet. Přes USB si připojíte paměťovou kartu nebo externí disk. Lákavější je ale například možnost jej dálkově ovládat z PC, tabletu nebo chytrého telefonu, a to odkudkoli. Můžete si naprogramovat intervalometr: aparát pak bude automaticky fotit každých několik sekund a přitom nastavovat správnou expozici. S intervalometrem lze vytvářet působIvá “time-lapse” videa jako je například toto. A podobně by se dalo pokračovat.

Fotografie je použita se souhlasem autora.

Detail Huntova fotaparátu s Raspberry Pi

 

Jedná se o nadšenecký projekt a David Hunt připouští, že především na softwaru je nutné ještě zapracovat. S hardwarem měl vynálezce rovněž co dělat: především s napájením Raspberry Pi, jak popisuje na svém blogu. Podařilo se mu nicméně zprovoznit bezdrátový tethering, díky kterému se mu fotky každých několik minut automaticky nahrávají do příslušného zařízení v dosahu.

Na závěr si shrňme, co vše je k sestavení potřeba:

  • Raspberry Pi
  • grip na baterie
  • konvertor ze 7-12 V do 5 V (stejnosměrný proud)
  • baterie o 7,2 V a 1800mAh
  • patnáct cetimetrů dlouhý USB kabel
  • Wi-Fi dongle

Další podrobnosti naleznete na autorově webu. Autorovi také děkujeme za svolení použít jeho fotografie.

 

Antonín Handl

Napsat komentář