Close

Hackabot Nano: Jen zapojit a můžeme vyrazit

Hackabot Nano Fully Loaded
Hackabot Nano Arduino
S tímto kitem si sestavíte vlastního robota raz dva

Co byste řekli na robota, kterého si můžete sestavit úplně sami, přestože nepatříte mezi nejzkušenější makery? Hackabot Nano z dílny společnosti Funnyvale je krásným příkladem souznění open-source technologie a prostoru ke kreativnímu myšlení, jež spolu kráčí ruku v ruce.

Hackabot Nano se vyznačuje svou multifunkčností, za kterou z velké části vděčí desce Arduino Nano. O tom, jaké vlastnosti a funkce vlastně robot bude mít, však rozhoduje sám uživatel – základní kit obsahuje seznam komponentů jako motory, senzory a ovladač, po jejichž jednoduchém zapojení se ihned můžete pustit do programování vašeho nového kamaráda.

Hackabot Nano Arduino prototyp
Prototyp robota

Nalehko, nebo plně vybavený?

V souladu s konceptem open-source vývojáři Hackabota vybavili dvěma typy „podvozků“:

  • Speedy je mrštnější, dvoukolovou verzí základního Hackabota. Jeho motor dosahuje až 150 otáček za minutu a je ideální pro pohyb po plochém a hladkém povrchu. Můžete jej umístit do bludiště a nechat ostatní roboty, aby jej následovali.
Hackabot Nano Speedy
Daní za rychlost je samozřejmě menší nosnost
  • Fully loaded na svých zádech nese veškeré základní vybavení. Poháněn může být buď vysokorychlostními, či vysokootáčkovými motory – v druhém případě se robot vypořádá i s nerovnými povrchy. Je také o něco šikovnější než jeho lehčí bratr – lze jej například ovládat přes internet a nastavit mu tak cílové GPS souřadnice. A aby se necítil sám, může se k němu přidat až pět dalších robotů.
Hackabot Nano Fully Loaded
Čtyřkolový chytrák

Historie projektu

Za zrodem Hackabota stojí Thomas C. Lee, který jako svého času amatérský nadšenec do robotiky sebral odvahu a zorganizoval takový malý „klub přátel robotiky“. Za krátkou dobu se mu podařilo sestavit prvního robota a splnit si tak svůj dlouhodobý sen. Co ale nečekal, byl nebývalý zájem o jeho výtvor, za jenž se několik členů klubu nezdráhalo zaplatit.

Při tvorbě nových robotů ale Thomas neustále narážel na vysoký počet vodičů – i u základních, nevybavených verzí se totiž jejich číslo pohybovalo kolem stovky. S pomocí dotací z Kickstarteru tento nedostatek úspěšně překonal, a zároveň tak zpřístupnil oblast robotiky pro nezkušené amatéry, jakým ostatně i on sám jednou byl.

https://www.kickstarter.com/projects/hackarobot/hackabot-nano-compact-plug-and-play-arduino-robot?ref=nav_search

O tomto projektu více zde.

Fotky pocházejí z Kickstarter stránky projektu.

Kamila Ježková

Napsat komentář