Close

Jak postavit RC kvadrokoptéru (drona)

Svépomocí vyrobená kvadrokoptéra

Asi před půl rokem jsem poprvé začal uvažovat o stavbě kvadrokoptéry díky inspiraci od zahraničních autorů videí na YouTube (FliteTest, iforce2d, RCModelReviews). Teprve před měsícem a půl jsem objednal součástky.

Komponenty

Díly a součástky, které jsem použil:

  • ZMR250 (karbonový rám)
  • DYS MR2205 2750kv (motory)
  • favourite LittleBee ESC 20A (měniče)
  • Naze32 (řídící deska)
  • Turnigy 9X (rádio ovladač, i s modulem a přijímačem 2.4Ghz)

Většinu součástek jsem objednal z HobbyKing.com, rám a řídící deska (flight controller) je z banggood.com.

Blokové schéma

Schéma zapojení kvadrokoptéry

Schéma zapojení kvadrokoptéry

Nejdřív jsem začal s párováním vysílače a přijímače a následnou komunikací mezi přijímačem a Naze32. Po asi třech hodinách hledání informací na všemožných RC fórech a YouTube se mi konečně povedlo všechno nastavit a zapojit správně. Jsem si jistý, že kdybych něco takového dělal znovu, tak to mám hotové za patnáct minut.

Stavba

Stavba samotná není nějak složitá na pochopení (nepotřebujete manuál, vše je zřetelné na první pohled). Asi nejtěžší část byla přichycení ramen na hlavní rám (přičemž se vám všude pletou dráty,
co vedou do měničů).

Dlouho před samotným letem jsem si nastudoval předpisy a pravidla týkající se „dronů“ což by měl udělat každý, kdo chce létat. To poslední co lidi potřebují, je víc zpráv o „dronech“ narušující letecký provoz nebo něčí soukromí.

Po asi dvou a půl nalétaných hodinách už dokážu model ovládat celkem bez problému a pomalu začínám zkoušet různé triky (flip, roll, atd.) a také jsem objednal FPV (first person view) výbavu, jelikož bez toho si se závodní kvadrokoptérou moc zábavy neužijete.

Plán do budoucna

Co se využití týče, tuto kvadrokoptéru si chci nechat jen tak pro zábavu, vzdušné akrobacie (FPV acro), natáčení ostatních RC letadel a multikoptér ve vzduchu (chasing), létání ve zchátralých budovách nebo závody mezi ostatními modeláři. Do budoucna plánuji postavit asi dvakrát vetší kvadrokoptéru (velikost 500, asi H-frame ze dřeva), která by byla řízena kompletně s využitím Arduino, schopná vydržet ve vzduchu přes dvacet minut a unést kameru se stabilizací, taky bych rád přidal funkce jako držení pozice pomocí GPS a nouzové přistání.

Třeba něco takového:

Podobnou kvadrokoptéru bych chtěl časem postavit.

Podobnou kvadrokoptéru bych chtěl časem postavit.

Určitě doporučuji si postavit vlastní kvadrokoptéru, možná to nebude nejlevnější řešení, ale na druhou stranu si můžete být jistí, že když se něco rozbije (a určitě se tak jednou stane), tak to zvládnete opravit během několika minut a nemusíte kupovat celý nový stroj.

Jiří Maňák
Latest posts by Jiří Maňák (see all)

One Comment on “Jak postavit RC kvadrokoptéru (drona)

pesa
14.10.2017 at 20:29

Dobrý den, děkuji Vám za článek, nemáte k dispozici podrobnější návod na stavbu? Rád bych si to také vyzkoušel postavit 🙂

TP

Napsat komentář