Máte rádi Arduino? Miniaturizujte váš projekt s TinyCircuits
Při vkročení do staré a zapadlé továrny na pneumatiky Canal Place v Akronu, Ohio, byste určitě nečekali, že v tak velké budově se může skrývat tak malý poklad.
Ačkoli to zní nečekaně, tak přesně na tomto místě si Ken Burns a tým TinyCircuits založili obchod, ve kterém vyrábějí maličké poklady ve formě Open Source hardwaru: miniaturizované obvody kombatibilní s Arduinem.
Ken Burns, zakladatel TinyCircuits, byl prý počítači vždy fascinován. První zkušenost získal v šesti letech na Apple 2, ke kterému měl v místní knihovně přístup pouze 15 minut týdně. Postupně však s počítači začal pracovat, na University of Akron získal titul v elektrickém inženýrství a nakonec dostal pozici v AVID Technologies, Inc., společnosti, zabývající se designem produktů v Twinsburgu.
O AVID prohlásil: „Všiml jsem si častých případů, kdy se lidé zajímali o malé sensorové moduly, které by rádi použili ve svých produktech.“ To ho inspirovalo k založení TinyCircuits, obchodu s Open Source hardwarem a elektronikou.
Projekt TinyDuino jim v roce 2012 vyhrál během předávání Open Source Project of the Year ocenění Internet of Things.
Jméno TinyCircuits již napovídá, že předmětem výroby jsou malé obvody – TinyDuino je sice velký asi jako čtvrťák, výkonem se ale přesto vyrovná například Arduinu Uno. TinyCircuits vyrábí širokou škálu levných Open Source desek, přičemž nejprodávanější je TinyDuino starter kit. Výrobky této firmy disponují stejnou rozšiřitelností jako běžná Arduina. Pomocí TinyShields si můžete třeba zpřístupnit funkce jako akcelerometr, WiFi nebo GPS.
„Hlavním rozdílem je miniaturizace desek při zachování rozšiřitelnosti původní platformy Arduino. Máme tedy miniaturní platformu, kterou lze pořád rozšiřovat. Přidání WiFi, GPS a kontroly motoru není vůbec složité. Udržuje to jednoduchost Arduina a otevírá dveře pro menší projekty.“
Začátek TinyCircuits se datuje do roku 2011, kdy se týmu díky podpoře Open Source komunity podařilo na Kickstarteru vybrat 100,000 $ na výrobu a distribuci těchto miniatur. Tento počin vyvolal zájem mnoha lidí, zejména však stávajících uživatelů Arduina. Jelikož jsou produkty kompatibilní s Arduinem, povedlo se společnosti obsadit malé místo na trhu a zásobit tak členy Arduino komunity.„
Na Open Source se většinou nahlíží jako na software. Open Source hardware se poprvé objevil před 7 nebo 10 lety. Tvorba o.-source hardwaru a softwaru a udržování zájmu společnosti je obrovskou výhodou,“ řekl Burns.
„Díky tomu je při životě a má neustálé využití“
Kvůli jejich nízké spotřebě energie, přizpůsobitelnosti a velikosti našlo pro TinyCircuits mnoho uživatelů několik vyjímečných způsobů využití. Například studentovi Ph. D. z Anglie se povedlo vylepšit pozorování změn klimatu na velkých rozlohách země. Po dobu jednoho roku používal TinyCircuits pro měření základních faktorů životního prostředí v africké rezervaci zvěře – ve výsledku získal více datových bodů a to vše za cenu mnohem nižší, než je běžná u typického, drahého vybavení.
TinyCircuits by také mohli „rozdmýchat představivost dětí a donutit je používat technické myšlení, přestože si možná ještě neuvědomují, že nějaké mají,“ jak tvrdí Burns. Uživatelé jsou především kutilové a studenti, kteří už jsou obeznámeni s Arduinem či jinou Open Source elektronikou, ale mají potřebu své projekty „miniaturizovat“.
Přeloženo z http://opensource.com/business/14/1/tinycircuits
- Zažijte bouřku přímo v pokoji - 9.7.2024
- EggBot aneb kraslice trochu jinak - 20.3.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 9.3.2024