Microbit auto na dálkové ovládání 2022
Jako kluk jsem vždycky toužil prohánět pořádné auto na dálkové ovládání! Tehdy bylo dálkové ovládání řešené většinou kabelem, který vedl od ovladače k autu, ale to vůbec neubíralo na kráse takového auta pro děti! Bezdrátově ovládané auto pro mě představovalo velké lákadlo a tahle červená Škoda 120LS s délkou skoro půl metru byl můj dětský sen. Pro ilustraci tady musím dát i obrázek. 😊
Dnes už jsou možnosti někde jinde, ale jsem si jistý, že podobná auta baví děti pořád. V článku si představíme jednoduché řešení pro pohon a řízení auta na dálkové ovládání. Celé to postavíme jak jinak než z kostek LEGO a na platformě microbit, ať si u toho můžeme pohrát a taky se něco naučit. 😉
Podobné modely aut využívají často diferenciální řízení, kde stačí ke kolu dát motor a můžeme takřka začít jezdit. Rozdílnými otáčkami kol měníme jednoduše směr pohybu vozítka. Asi k úplné dokonalosti tento druh řízení dovedl model buginy se všesměrovými koly, který dokáže na dráze snad i tančit.
U našeho auta použijeme Ackermanův podvozek, který sice neumožňuje otočení auta na místě a vyžaduje speciálnější součásti, zato ale přináší požitek z řízení, které dobře známe z osobních aut. Tohle auto na dálkové ovládání nakonec může mít i volant!
Obsah článku:
Co budeme potřebovat na microbit auto?
Podvozek auta je celý z kostek LEGO. Pokud si s LEGO běžně hrajete, tak je pravděpodobné, že budete mít i kostky a díly potřebné ke stavbě. V opačném případě budete potřebovat stavebnici Wonder Building Kit, se kterou postavíte tento projektík a ještě mnohem mnohem více!
Pro řízení je dále nutná deska microbit. Může to být libovolná verze V1.5, V2 nebo V2.2 … všechny budou fungovat. Pokud s microbitem teprve začínáte, tak můžete mrknout do startu na naše prezentace Jak na BBC micro:bit a na Úvod do Makecode.
V úvodu jsme si dali za cíl postavit pořádné auto na dálkové ovládání. Dálkové ovládání nebudeme řešit samozřejmě kabelem, ale pomocí bezdrátového ovladače. Na to se dobře hodí gamepad ovladač Joystick:bit, který zajistí nejen řízení auta, ale umožní i ovládání dalších věcí. Ovladač pěkně padne do ruky a funguje opět s deskou microbit. To znamená, že pro Joystick:bit budete potřebovat ještě jednu. Použití bezdrátového ovladače je velmi jednoduché, stačí nastavit rádiový kanál a přenos příkazů může začít.
Jdeme na to, za chvíli budete jezdit!
Abychom získali ještě více motivace do stavby auta, tak se nejdříve podívejme, jak to bude jezdit! Auto reaguje plynule na pohyby joysticku, kola se otáčí a už se můžete učit parkovat!
Tak už nebudeme zdržovat a po videu jdeme hned na sestavení všech LEGO kostek. 😁
Sestavení auta z LEGO kostek
Sestavení auta na dálkové ovládání je vyobrazeno v 19 krocích návodu. Zapojení elektroniky následuje hned potom.
Zapojení elektroniky s Wukong
K modulu Wukong stačí připojit motor pro pohon kol a servo, které plní úkol volantu. Motor připojíme na konektor M2 a servo na piny označené S1. U zapojení serva dejte pozor na polaritu vodičů.
Před prvním použitím nezapomeňte Wukong nabít. K nabití akumulátoru Wukong je potřeba připojení na cca 20 minut k počítači.
Jdeme programovat microbit
Aby to nebylo zase tak jednoduché, potřebujeme udělat programy pro microbit hned dva! Ono to ani jinak nejde. První program je pro joystick, kde se budou podle zmáčknutého tlačítka nebo zaznamenaného pohybu joystickem vysílat příkazy do auta. Druhý program bude v autě sledovat rádiový kanál a podle přijatého příkazu ovládat pohon kol a servo pro točení volantem.
Program pro joystick
V programu si hned na startu nastavíme skupinu rádia, která musí být stejná jako u auta. Potom v nekonečné smyčce měříme pohyb joysticku a zjišťujeme zmáčknutí tlačítek pro pohyb vpřed a vzad určitou rychlostí. Program je jednoduchý, za povšimnutí stojí snad jen příkaz na přemapování analogové hodnoty z joysticku (0 – 1023) na stupeň otočení serva. V klidu je joystick cca uprostřed daného intervalu a po pohybu má tendenci v této poloze setrvat. To znamená pokud se joysticku nedotýkáme, tak auto jede rovně.
Program pro auto
U auta je program ještě jednodušší. Microbit pouze předává přijaté hodnoty do driveru pro motor a serva, aby došlo k příslušné akci. Hodnoty se rozlišují podle názvu. „Angle“ je pro řízení kol a „speed“ je pro pohon.
Auto jezdí a co dál?
V článku jsme si vytvořili jednoduché auto na dálkové ovládání úplně bez drátů. Je to ale spíše jen jezdící podvozek, který nabízí spoustu možností vylepšení a o to právě šlo. Můžeme se pustit do stavby pořádné LEGO kapoty nebo zapracovat na řídících programech. Třeba přidat troubení, efektní baravné osvětlení auta a nebo využít vibrační motorek zabudovaný v joysticku pro zpětnou vazbu od volantu. A když to bude málo, můžeme si na auto přidat robotickou ruku a také ji z joysticku ovládat. Možností je mnoho a záleží už jen na vás, jak moc se kostkami LEGO s „pohonem“ microbit necháte unést! 👍
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024