Robotická soutěž Jedobot 2019
Robotické klání JedoBot patří mezi tradiční jarní soutěže LEGO a Arduino robotů a na stránkách Arduino.cz jsme již dvakrát přinesli informace přímo z místa dění. Poslední reportáž naleznete v tomto článku.
Tento rok vyšel JedoBot na pátek 10.5. Sportovní hala jedovnické průmyslovky byla od rána plná mladých studentů, kteří přišli změřit síly v různých robotických disciplínách. Soutěžilo se opět v jízdě po čáře na čas a v sumo zápasech. U jízdy po čáře nemohla chybět populární překážka, která už dokázala vyškolit nejednoho robota. Vedle LEGO robotů tu byla také kategorie robotů řízených procesorem, kde kralovalo Arduino. Novinkou bylo letos umístění drah pro ježdění po čáře cca 80 cm nad zemí, což kromě přiblížení robotů zrakům návštěvníků, pomohlo také jakési přirozené selekci vítězů v případech, kdy robot sjel z čáry…
A protože obrázky jsou zajímavější než další text, tak se podívejme rovnou na pár fotek přímo z místa dění :).
Páteční ráno bylo samozřejmě plné příprav na soutěž, testování robotů a provádění zkušebních jízd. Ti, co s roboty závodí, dobře ví, že pokud to doma nebo ve škole funguje, tak na soutěži robot zrovna jezdí úplně jinak. Nastavovaly se hlavně snímače čáry, protože na jejich chování má vliv materiál dráhy a úroveň okolního osvětlení. Ladily se také rychlosti pohybu robotů a chování při objíždění čáry.
Na obrázcích níže jsou typické konstrukce sledovačů čáry s Legem. Snímač čáry měli tito krasavci buď pevně připevněný nebo tak zvaný čmuchací, ten se periodicky posouvá přes čáru tam a zpět.
Na následujícím obrázku je Arduino robot těsně před překážkou. Překážku bylo potřeba správně detekovat a pak ji obloukem objet a pokračovat dále opět po čáře.
Jednou z disciplín je sumo zápas robotů. Princip je jednoduchý, vytlačit soupeře za bílou hranici kruhu. Za těmito jednoduchými pravidly se ale skrývá spousta různých strategií a chování sumo robota. Zdaleka neplatí, že těžší kousek vyhrává!
Výstavka sumo robotů ukazuje nápaditost konstrukce. Uprostřed je sumo robot s roztahovacími křídly pro zmatení protihráče.
Následujících pár fotek jsou ukázky provedení různých robotů. Robot na následujícím obrázku jezdí po čáře, vyhýbá se překážkám, ale zvládne i nějaký ten sumo zápas. Z obrázku je vidět, že tento robot už nějaké ty zkušenosti má :).
Následují 3 fotky Arduino robota, kde si autor bravurně poradil s konstrukcí. Je vidět, že jsou použité elektronické moduly, součástky, věci z 3D tisku a nebo zrovna to, co bylo po ruce. Robot je připravený i na boj s překážkou. A přesně tohle je bastlení, na kterém se člověk naučí hodně nových věcí. Není potřeba snažit se hned ze startu o finální podobu zařízení. Často je lepší vzít to, co je rychle po ruce a projekt hlavně rozjet, protože z toho člověk získá nejvíce zkušeností pro další vylepšování a finální řešení.
Na soutěži Jedobot nemohl chybět stánek e-shopu HW Kitchen s výstavkou robotických projektů postavených na platformě Makeblock a také dráhy s čárou a hřiště pro robotí fotbal, ten všechny bavil asi nejvíce.
Robot mBot dokáže jezdit po čáře, vyhýbat se překážkám, komunikovat s mobilem nebo se nechá programovat pomocí obrázků. Využití najde ale i při stavbě a tvoření různých projektů pro hraní nebo domácí automatizaci. Děti si mohly vyzkoušet jednoduchý měřič vzdálenosti, automatickou závoru, projekt na rozpoznávání barev, automatický ventilátor, co při aktivaci zahraje i melodii, nebo projekt na měření otáček a rychlosti Fidget Spinner. Všechno vytvořeno s robotem mBot a některou z rozšiřujících sad.
A už tady máme stupně vítězů a vyhlášení vítězů putovního poháru.
Letošní Jedobot stál za to a poděkování patří všem, kdo se dokázali s robotem postavit na start a zabojovat v této soutěži. Bastlení ZDAR!
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024