Close

SAM: internet věcí pro začátečníky

Řada témat a projektů, která se vám na tomto webu snažíme zpřístupnit, spadá do kategorie tzv. internetu věcí (Internet of Things, IoT). Může se jednat o inteligentní lednici, která si sama dokoupí jídlo. Nebo může jít o tělesný implantát, třeba čip, který komunikuje s jiným zařízením pomocí internetu a je tedy schopný samostatně se přizpůsobovat konkrétním podmínkám. Obecně je řeč o přístrojích, které lze (bezdrátově) propojit s jinými přístroji, obvykle ovladači nebo počítači, zadat jim příslušné úkony a nechat je, aby se činily. Společnost SAM Labs před časem přišla s projektem SAM, který posouvá IoT ještě dále: jejich projekt významně zjednodušuje fázi kódování a je proto přístupný pro laiky a mladé začátečníky dosud programováním netknuté.

převzato z samlabs.me/#benefits

převzato z samlabs.me

 

SAM je balíček, který podle svých autorů integruje hardware, software i internet. K dispozici je několik různě komplexních verzí, od jednodušších pro laiky a hračičky po sestavy pro profesionály v oblasti IT. Umožňuje ovládání autíček, zvonků, hraček všeho druhu, světel, dveří, oken a dalších zařízení. Především je těžké vyjmenovat, co vše umožňuje. Tak jako řada DIY IoT produktů staví na představivosti jednotlivých uživatelů a nelze proto předem stanovit využití, která nabízí.

Založen je na senzorech, aktuátorech a bezdrátovém připojení prostřednictvím technologie Bluetooth. Autoři rozdělují jeho komponenty na senzory a činitele. Kóduje za vás prostřednictvím operace „drag and drop“, čili to, co činí propojené nástroje, odpovídá tomu, co vidíte a propojujete v grafickém layoutu aplikace. Díky zjednodušenému a uživatelsky vstřícnému ovládání představuje skvělý úvod do tvořivé elektroniky a IoT. Uživatel se SAMem může tvořit hry, aplikace a vypracovat se v samostatného vynálezce. S verzí „Pro“ (profesionální) si můžete například sestavit vlastní chytré zařízení.

převzato z samlabs.me

převzato z samlabs.me

Projekt se představil na serveru Kickstarter a žádanou sumu s přehledem vybral, dokonce výrazně překročil. Podpořili jej například představitelé Microsoft Ventures, firmy Jawbone nebo London Science Museum. Podrobnosti najdete na oficiálních stránkách SAM Labs, stručný popis s obrazovým materiálem na Kickstarteru.

 

 

 

Antonín Handl

Napsat komentář