Close

Sledovač slunce s Arduinem

Arduino sledovač slunce

Solární panely jsou zajímavým způsobem, jak „vyrobit energii ze vzduchu“. Jejich účinnost je stále poměrně nízká, a proto se výrobci snaží nalézt způsoby, jak ji zvýšit. Mimo úpravy technologie výroby je možné měnit i další parametry. Jedním z hlavních parametrů, které účinnost ovlivňují, je úhel, pod kterým na panely dopadají sluneční paprsky. Youtuber GreatScott si chtěl ověřit, jak moc by jeho solárním panelům prospělo, kdyby se natáčely proti slunci a vyrobil si proto malý model, který to umí. Efektivita solárních panelů se tak dá jednoduše zvýšit.

Jeho zařízení využívá čtyři fotorezistory, které jsou důmyslně kryté stínítkem tak, že z hodnot, které měří, dokáže určit, odkud přichází nejvíce záření a podle toho panely natočit. O řízení projektu se stará Arduino NANO.

Arduino sledovač slunce

Sestavený panel autor umístil na střechu, společně se stejným, ale nepohyblivým panelem. Výsledek testu ukázal, že pohyblivý panel je schopen vyrobit asi o 15% více energie. To je zajímavé zlepšení oproti stacionárnímu panelu. Toto číslo sice nezahrnuje energii spotřebovanou pohybováním panelu, ale dokazuje původní myšlenku o efektivitě panelů. Více informací o projektu naleznete ve videu níže.

Solar tracker je zajímavý projekt, který má praktické uplatnění, ale člověk se na něm také naučí bastlit nové věci s Arduinem. Pokud vás projekt zaujal, podívejte se na podrobný návod ke stavbě tohoto „sledovače slunce“. Na stránce naleznete schéma zapojení elektroniky, program pro Arduino a nechybí ani 3D model pro specifické stínítko fotorezistorů.

Použité součástky pro sledovač slunce


Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/07/11/track-the-sun-with-this-arduino-based-solar-panel/ a upraveno.

Zbyšek Voda

2 Comments on “Sledovač slunce s Arduinem

Oldřich Horáček
20.9.2018 at 7:18
rh
20.9.2018 at 3:27

Pekna hracka. Uz som sa nad nou zamyslal. Osobne som cakal lepsie vysledky, ako iba 15%. Aspon vidno, ako vela ziarenia pochadza z odrazu od atmosfery a inych objektov a nielen slnko je zdroj sveta. A to mozno v zime by to bolo este horsie, pretoze ludia zamerne natacaju panely k horizontu, nech zachytavaju aj od snehu odrazene svetlo. Stalo by za pokus v zime testovat natacanie iba na slnko alebo na uhol medzi slnkom a snehom v okoli od ktoreho sa slnecne ziarenie odraza.

Napsat komentář