Close

Termostat s Raspberry Pi

Výsledná podoba chytrého termostatu

Mikroovladače jako je Arduino nebo malé počítače jako je Raspberry Pi skýtají řadu možností a součástí světa nových technologií je také svobodná kutilská tvorba a snaha nacházet nové kombinace a nová využití. Příkladem takové tvorby je projekt Williama Thomase – „chytrý“ termostat založený na Raspberry Pi.

 

Výsledná podoba chytrého termostatu

Výsledná podoba

Součástí projektu je ovladač HVAC (zkratka anglických výrazů pro vytápění, ventilaci a klimatizaci), senzory pro rozpoznání teploty a oddělené webové rozhraní. Za jeho vznikem údajně stojí autorova lenost – toužil po zařízení, pomocí kterého by si mohl nastavovat rozmezí teploty, v němž by se jeho byt automaticky udržoval díky regulaci vytápění a klimatizace. To vše by mělo být možné přes mobil i laptop. Z hardwaru si autor kromě Raspberry Pi zvolil čtyřkanálový relé modul SainSmart a digitální teploměry DS18B20 (vše dohromady v ceně do dvaceti dolarů) a pochopitelně dostatek kabelů na propojení komponent. Relé modul je prostředníkem mezi Raspberry Pi a panelem HVAC. Nedílnou součástí instalace je pochopitelně programování, o kterém najdete více podrobností na GitHub archivu projektu.

 

Uživatelské rozhraní termostatu

Uživatelské rozhraní

Dálkově ovladatelný a programovatelný termostat s jednodeskovým počítačem Raspberry Pi je vhodnější pro praktiky než milovníky elegantně vyhlížejících zařízení. Ve výsledku se nicméně jedná o pomůcku levnou, úspornou a snadno ovladatelnou, která uživateli ušetří nespočet zvedání se od rozdělané práce nebo zaslouženého odpočinku.

 

Detail zapojení chytrého termostatu

Detail zapojení

Pokud byste si podobný systém chtěli sestavit sami, buďte velmi opatrní. Při podobných pokusech musíte vědět, co děláte a dávat si především pozor na vysoké napětí a proud – nejenže si můžete zničit zařízení, nebo způsobit požár, ale můžete také ohrozit své zdraví.

 

Více informací o programu i samotný program naleznete na serveru GitHub.
Fotografie pocházejí z blogu autora, kde naleznete stručný popis i další fotky.

Antonín Handl

Napsat komentář