3D tiskárna s technologií, kterou možná neznáte
Existuje celá řada typů 3D tiskáren. Asi nejrozšířenější jsou tiskárny, které pracují na principu postupného přidávání materiálu. Většinou se jedná o plast, který je topnou hlavicí roztaven, a tak je, vrstvu po vrstvě, celý objekt vytištěn. Tato technologie je nejstarší a také nejjednodušší.
Open-source 3D tiskárna RooBee sice také tvoří objekt vrstvu po vrstvě, ale netiskne roztaveným plastem. Médiem, ze kterého objekt postupně vzniká, je u ní kapalný polymer, který je citlivý na světlo a jeho působením tuhne. Tisk probíhá tak, že se zeshora pod hladinu kapaliny ponoří pohyblivá plošina a zespod je na ní projektorem vysvícen požadovaný tvar. Tím v osvíceném místě dojde k vytuhnutí polymeru. Plošina se posune o výšku jedné vrstvy výše a celý proces se opakuje. Na videu níže můžete vidět, jak z kapaliny postupně vzniká tištěný tvar (samotný tisk začíná na 0:30). „Vytahování“ objektu z kapaliny může vypadat skoro jako kouzlo 🙂
RooBee má hliníkový rám a můžete si vybrat různé konfigurace, které se liší objemem tisku (od 80x60x200 mm do 150x105x200 mm). Tiskárnu pohání Arduino Mega, ke kterému je připojený shield Ramps 1.4. Ten se stará o řízení krokových motorů NEMA 17 a také jsou k němu připojené koncové spínače. Výpary z kapaliny jsou ve větší koncentraci toxické, takže je tiskárna uzavřena do krytu z plexiskla a je vybavena odvodem výparů.
Více informací a návod naleznete na serveru Instructables.
Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/01/02/roobee-one-is-an-open-source-sladlp-3d-printer/ a mírně upraveno.
- Sledovač slunce s Arduinem - 23.3.2022
- Programovatelný kytarový pedál s Arduinem - 26.2.2020
- Arduino infračervený teploměr vytištěný na 3D tiskárně - 11.2.2020