Close

3D tiskárna s technologií, kterou možná neznáte

Arduino optická 3D tiskárna

Existuje celá řada typů 3D tiskáren. Asi nejrozšířenější jsou tiskárny, které pracují na principu postupného přidávání materiálu. Většinou se jedná o plast, který je topnou hlavicí roztaven, a tak je, vrstvu po vrstvě, celý objekt vytištěn. Tato technologie je nejstarší a také nejjednodušší.

Open-source 3D tiskárna RooBee sice také tvoří objekt vrstvu po vrstvě, ale netiskne roztaveným plastem. Médiem, ze kterého objekt postupně vzniká, je u ní kapalný polymer, který je citlivý na světlo a jeho působením tuhne. Tisk probíhá tak, že se zeshora pod hladinu kapaliny ponoří pohyblivá plošina a zespod je na ní projektorem vysvícen požadovaný tvar. Tím v osvíceném místě dojde k vytuhnutí polymeru. Plošina se posune o výšku jedné vrstvy výše a celý proces se opakuje. Na videu níže můžete vidět, jak z kapaliny postupně vzniká tištěný tvar (samotný tisk začíná na 0:30). „Vytahování“ objektu z kapaliny může vypadat skoro jako kouzlo 🙂

RooBee má hliníkový rám a můžete si vybrat různé konfigurace, které se liší objemem tisku (od 80x60x200 mm do  150x105x200 mm). Tiskárnu pohání Arduino Mega, ke kterému je připojený shield Ramps 1.4. Ten se stará o řízení krokových motorů NEMA 17 a také jsou k němu připojené koncové spínače. Výpary z kapaliny jsou ve větší koncentraci toxické, takže je tiskárna uzavřena do krytu z plexiskla a je vybavena odvodem výparů.

Arduino DLA 3D tiskárna RooBee
RooBee 3D tiskárna

Více informací a návod naleznete na serveru Instructables.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/01/02/roobee-one-is-an-open-source-sladlp-3d-printer/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář