Close

Arduino binární hodiny

Arduino binární hodiny

Kutilové z týmu La Fabrique postavili binární hodiny ve tvaru domu, který je inspirovaný domy kolem řeky Sény v Paříži. Hodiny nazvané „City Clock“ se od ostatních liší tím, že nezobrazují čas na ciferníku, ani jako desítkové číslice, ale zobrazují ho v binárním tvaru pomocí rozsvěcování jednotlivých oken domu.

Elektronika je velice jednoduchá – skládá se z desky Arduino UNO a šestnácti připojených LED (s rezistory).  Více informací o zapojení se můžete dočíst zde. Hodiny bylo navíc možné zakoupit v Kickstarter kampani, v tomto případě byl ale dostupný shield s LED, ke kterému je možné připojit Arduino Nano.

Arduino binární hodiny - Způsob čtení
Způsob čtení

Čas se z hodin odečítá vertikálně – každý sloupec odpovídá jedné číslici v e tvaru hh:mm. Pokud znáte binární soustavu je princip jasný. Pro připomenutí: První podlaží značí 1, druhé 2, třetí 4 a čtvrté 8. Výsledná číslice se získá jako součet svítících oken. Princip je také zřejmý z obrázku výše.

Arduino binární hodiny - Pohled dovnitř
Pohled dovnitř

Hodiny jsou k dostání v různých verzích kitu- buďto jenom jako elektronika, či dřevěná kostra domu, pokud byste si chtěli vytvořit vlastní elektroniku, nebo jako kompletní set.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/06/06/a-paris-inspired-arduino-powered-binary-clock/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář