Close

Arduino HID joystick gamepad na míru!

Arduino HID joystick gamepad na míru!

Chybí vám tlačítka na gamepadu nebo nejdou použít či namapovat? S Arduinem to lze snadno vyřešit! Prostě si vyrobte svůj gamepad na míru. Postup je velmi jednoduchý.

V gamepadu použijeme Arduino desku s mikrokontrolérem ATmega32u4, která se dokáže tvářit jako HID zařízení, tedy myš nebo klávesnice. A v tom vlastně spočívá jednoduchost tohoto projektu. O použití Arduina jako myš nebo klávesnice jsme psali v tomto článku.

Zalovte v šuplíku a připravte si následující věcičky. Pokud lovíte marně, tak vás odkazy zavedou na osvědčené produkty na e-shopu HW Kitchen.

  1. Arduino MICRO nebo Arduino LEONARDO
  2. Joystick modul
  3. 2 x spínací tlačítko
  4. Propojovací drátky M/F
  5. Tělo gamepadu – vezměte co je po ruce

Zapojení gamepadu s Arduinem

Jednotlivé součásti zapojte podle tohoto schématu. K propojení využijte drátky s konektory M/F.

Zapojení gamepadu s Arduinem

Zapojení gamepadu s Arduinem

Po propojení uchyťte elektroniku na tělo gamepadu.

Knihovna pro joystick: stáhnout a nainstalovat

Otevřete Arduino IDE, zkompilujte a nahrajte program: Stáhnout

Celá specifikace knihovny je na GitHub. Knihovna obsahuje několik tutoriálů, podle kterých lze postupovat ve vlastním projektu. V ReadMe.md je pěkně popsáno, co vše můžeme vytvořit. Jsou zde pokryty téměř všechny typy herních zařízení (volanty, letecké kniply, pedály, klávesnice). Knihovna dokáže vytvořit až 4 zařízení na jednom Arduinu. To znamená, že na jednom USB portu jsou fyzicky 4 gamepady!

Poznámky ke stavbě

Při nahrávání programu se může někdy stát, že proběhne kompilace, ale Leonardo nechce začít nahrávat program. Řešením je počkat na konec kompilace a zmáčknout reset tlačítko na Leonardu. Pro gamepad je celkově lepší použít menší desku Arduino MICRO.

Video s celým postupem stavby gamepadu

Projekt pro HW Kitchen a Arduino.cz nabastlil Zbyněk Daněk. Díky!

Oldřich Horáček

Napsat komentář