Close

Arduino hodiny s fázemi měsíce

Arduino hodiny s fázemi měsíce

Zajímá vás, v jaké fázi se měsíc zrovna nachází? Vyrobte si hodiny, které vám to poví! Budete potřebovat 3D tiskárnu, Arduino a pár dalších komponent.

Uživatel G4lileO na Thingiverse zveřejnil projekt, ve kterém ukazuje, jak si z průsvitného modelu měsíce, vytištěného na 3D tiskárně, a z RGB LED pásku vytvořil hodiny ukazující aktuální fázi měsíce. LED pásek řídí Arduino Nano, které podle času vypočítává, jakou fázi má zobrazit. Arduino také řídí 0.96 palcový OLED displej, na kterém je zobrazeno datum a čas.

Zapojení Arduino hodin s fázemi měsíce
Zapojení hodin

Mimo datum a čas jsou hodiny také schopné pracovat jako budík a zobrazit aktuální teplotu a vlhkost. Ve standardním módu je měsíc podsvícený bíle (lze nastavit intenzitu). Když ale hodiny přepnete do „Párty módu“, rozehrají se všemi barvami.

Rozsvěcení jednotlivých částí měsíce je možné díky vnitřní konstrukci, kdy je měsíc příčkami rozdělen na dvanáct částí. Každou z těchto částí osvětlují tři barevné LED.

Vnitřní konstrukce Arduino hodin, které ukazují měsíční fázi
Vnitřní konstrukce Měsíce

O projektu se můžete dočíst více na webu Thingiverse, kde také naleznete zdroje pro 3D tisk. Zdrojové kódy najdete na serveru Github.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/11/23/a-3d-printed-lunar-phase-clock-for-your-nightstand/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář