Close

Arduino MIDI piáno

Arduino Midi klavír

I když se schopnosti různých MIDI syntetizérů a generátorů zvuků neustále vylepšují a často již uměle vytvořený zvuk nerozeznáte od nahrávky, starý dobrý „hardwarový“ způsob má pořád něco do sebe.

Månas Jonasson vzal malé dětské piáno a vybavil ho solenoidy, aby bylo možné na něj hrát pomocí Arduina a MIDI řízení. Oproti normálnímu piánu má toto místo strun kovové tyče, které podle délky vydávají po rozvibrování určené tóny. Solenoidy zde slouží jako kladívka, která tyče rozkmitávají.

Pro příjem MIDI signálů je použito Arduino Mega s MIDI shieldem, které také slouží jako hlavní řídicí jednotka pro celé zařízení. V původním designu autor navrhnul, že bude mít každý solenoid vlastní řídicí elektroniku, ale poté se kvůli zjednodušení zapojení rozhodl použít více Arduino desek s Motor Shieldy (Arduino Mega jim posílá příkazy). V průběhu tvorby autor také navrhl několik verzí úchytů pro solenoidy.

Ve videu níže se můžete podívat na proces stavby a také si poslechnout, jak piáno hraje (zní trochu jako znělka z Maria).

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2019/08/14/toy-piano-converted-into-a-self-playing-instrument/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář