Arduino na Lipnici
Tento článek zpracoval pro Arduino.cz Martin Locker z VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou. Kéž by takto smýšlejících pedagogů a učitelských skupin bylo více a více! Děkujeme za příspěvek.
V druhé polovině srpna 2017 se konal již 25. ročník letní Školy učitelů informatiky, kterou pořádá Matematicko-fyzikální fakulta UK Praha. Akce slouží k dalšímu vzdělávání učitelů středních a základních škol. Náplní je seznámení s aktuálním vývojem v informačních technologiích, prohlubování dovedností při práci s aplikačním softwarem a rozšiřování znalostí v programování, tvorbě webu a dalších oblastech. Jedním z cílů školy je předávání zkušeností mezi učiteli, hlavně v oblasti motivace žáků. Proto je již několik let oblíbenou součástí „hraní“ s Lego roboty.
V loňském roce jsem formou přednášky účastníkům přestavil platformu Arduino, její možnosti použití a využití ve škole. Na základě kladného ohlasu bylo Arduino zařazeno do výuky formou dvou 90minutových cvičení pro skupiny zaměřené na programování.
Původním záměrem bylo navázat na cvičení s roboty mBot a jejich programování v grafickém vývojovém prostředí mBlock. Toto se však nakonec z důvodu nemoci nerealizovalo. Upravil jsem výuku tak, že v prvním cvičení, po úvodním seznámení s Arduinem, jsme programovali v mBlocku a teprve v druhém cvičení ve Wiringu s použitím Arduino IDE. Vzhledem k omezenému rozsahu jsme neřešili hardwarovou stránku, ale použili vlastní StartShield s osmi červenými LED, jednou RGB LED, čtyřmi tlačítky a fotorezistorem, s možností připojení dalších snímačů a akčních členů.
Cvičení byla zaměřena na samostatné řešení úloh po předchozím seznámení s daným tématem (digitální výstupy a vstupy, sériová komunikace, analogové vstupy, PWM výstupy aj.). Výuka vzbudila u některých účastníků takový zájem, že si Arduino půjčovali i mimo výuku, aby si vyzkoušeli řešení úloh, která na cvičeních nestihli. Součástí školy je i realizace vlastních projektů a jejich představení ostatním účastníkům na závěrečné přehlídce. Dva letošní projekty využily Arduino – generátor Morseovy abecedy a autíčko poháněné krokovými motorky.
V rámci ukázek byly představeny i možnosti využití Arduina pro řízení výukových úloh – automatická závora, robotická ruka nebo jednoduchý plotter.
Výzvou se stala realizace zařízení pro záznam telemetrie modelu rakety. Inspirací byl zážitek Hanky Šandové, která se v červnu účastnila Honeywell Educators at Space Academy v americkém Huntsville, kde podobnou úlohu řešili s použitím Raspberry Pi Zero.
Základem hardwaru je Arduino NANO s připojeným modulem akcelerometrů a gyroskopů a mikro SD karty pro ukládání naměřených dat. Po čtyřech večerech, kdy se připravoval hardware a psal software, došlo na louce za Lipnicí ke slavnostnímu startu rakety, tedy vlastně dvěma. Technika fungovala bezvadně a z obou startů byla získána data, která bude nutné teprve analyzovat. Předběžné zpracování krásně ukazuje počáteční průběh letu rakety se zrychlením více než 7 G, následný pokles tahu motoru a dosaženou výšku okolo 47 metrů.
Dalším lákadlem byly stavebnice od firmy MakeBlock zapůjčené e-shopem HW Kitchen (děkujeme). Účastníci si tak mohli osahat roboty mBot, mBot Ranger i programovatelný dron AirBlock. Během dvou večerů byl sestaven také XY plotter, bohužel očekávané spuštění překazilo zjištění, že americkou vidlici na zdroji do naší zásuvky nedostaneme.
Tak se čekání o dva dny prodloužilo, než dorazila objednaná redukce. Po drobných potížích s nastavením driverů motorů se podařilo plotr úspěšně přivést k životu a hned se vymýšlelo, jak jej vylepšit.
S využitím 3D tisku bylo možné vyrábět nové díly, a tak jako první přišly na řadu nožičky.
Větším oříškem byl systém pro přidržování papíru, aby se nemusel lepit ke stolu.
V plánu bylo ještě vylepšit upínání fixy, ale to se již nestihlo realizovat.
Letošní „Lipnice“ tak ukázala učitelům další možné cesty k praktičtěji zaměřené výuce – robotické stavebnice, Arduino, 3D tisk.
Děkujeme za inspirativní možnost nahlédnout „pod učitelské pokličky“ a přejeme hodně úspěchů v další práci!
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024