Arduino projekty a inspirace na prázdniny #2
Na začátku prázdnin jsme tu měli článek, ve kterém jsme vám představili hned několik velmi zajímavých Arduino projektů a aplikací pro vaši inspiraci. Na konci prázdnin vám přinášíme další várku cool Arduino projektů!
Arduino Hodiny
Tyto futuristické hodiny vám zobrazí čas tak, že zvýrazní slova tvořící aktuální hodiny a minuty a to tak, že vytvoří větu informující o čase. Budete potřebovat nejenom Arduino UNO, ale také několik dalších součástek, jako Shift registry a podobně. Také se k tvorbě tohoto projektu hodí umět vytvářet plošné spoje. Instrukce pro stavbu naleznete zde.
LED kostka 8x8x8
Oblíbenou činností hardwarových nadšenců je tvorba různých LED kostek. Nejedná se totiž jen o pěknou hračku, ale také o zajímavou výzvu, co se technologické stránky projektu týče. U kostky o straně a je potřeba celkem a2+a ovládacích pinů, což na Arduinu většinou nenajdete (u menších kostek samozřejmě ano, ale už s a=7 by to mohl být problém). Nastává tedy nutnost použít multiplexer, nebo podobnou součástku. Stejně tak v kostce o hraně a nalezneme celkem a3 LED (u kostky 8x8x8 celkem 512 diod!), které si už vyžádají poměrně velký odběr. Chcete-li se nechat inspirovat, podívejte se na tento Arduino projekt. Dalším krokem by mohlo být vytvoření kostky s RGB LEDkami!
POV kouzelná hůlka
POV zařízení (zkratka z Persistence Of Vision) využívají setrvačnosti lidského oka, popřípadě délku uzávěrky fotoaparátu. Budete-li před sebou ve tmě mávat LEDkou, bude se vám zdát, že před sebou vidíte křivky nakreslené světlem do vzduchu. Je to dáno tím, že lidské oko má setrvačnost. Jedná se tedy o iluzi způsobenou nedokonalostí vidění. Dají se s ní však dělat zajímavá kouzla. Představte si, že máte vedle sebe těchto LED hned několik a budete je vypínat a zapínat v přesném načasování. Pokud zapínání správně načasujete, objeví se před vámi ve vzduchu nápis, či obrázek. Přesně na tomto principu funguje i další projekt POV hůlky.
Generátory zvuku
Patříte-li mezi ty, kteří rádi generují elektronickou hudbu, určitě vás potěší sada projektů Making noise machines. Naleznete zde například krabičku, která vytváří zvuk podle toho, jak se dotýkáte květiny, nebo také zařízení generující zvuk podle dotyků touchpadu. To vše v krásných dřevěných obalech.
Hodiny kreslící čas
Jedny hodiny jsme tu už měli. Tyto jsou ale mnohem podivnější – a to už svým principem. Čas totiž zobrazují tak, že je kreslí mazatelnou fixou na plastovou tabulku. Vždy při aktualizaci času ji smažou a kreslení začne od začátku. Budete potřebovat Arduino, Hodiny reálného času a Servomotory.
MicroView hrací kostka
Na desce MicroView naleznete malé Arduino, které je navíc vybaveno OLED displejem. To nabádá k jeho použití k různým vizualizacím. V tomto projektu je MicroView použito jako hrací kostka. Senzor náklonu pozná, že došlo k pohybu a poté dojde k „hodu“. Náhodně je vygenerováno nové číslo a také je překreslen display. Vše je zabaleno v obalu vytištěném na 3D tiskárně. Na stránce microview.io naleznete spoustu dalších projektů s deskou MicroView.
Etch-a-Sketch a laserová řezačka
Patříte-li mezi šťastlivce, kteří mají přístup k laserové řezačce, můžete vyzkoušet následující Arduino projekt. Asi si pamatujete Etch-a-Sketch – dětskou kreslící tabulku, kde jste pomocí dvou koleček ovládali železný hrot, který na plexisklo potažené hliníkovým práškem kreslil kostrbaté malůvky. Stačilo zatřást, prášek opět pokryl plexisklo a bylo po malůvce. Stejné ovládání si nyní můžete sestrojit pomocí Arduina a ovládat jím laserový řezák. Pozor! Tady zatřesení neobnoví plochu do původního stavu!
Arduino telefon
S Arduinem se dá dělat mnohé, tak proč si například nesestrojit vlastní telefon! Budete potřebovat TFT displej, GPRS shield a Arduino.
Game of Life na Arduinu
Wikipedie říká o Game of Life:
Hra života nebo také život (anglicky Game of Life či pouze Life) je dvoustavový, dvourozměrný celulární automat[1], který svým chováním připomíná vývoj společenství živých organismů.[2] Odehrává se na matici buněk, jejíž stav předurčuje podobu hry v následujícím kroku.
Představte si, že máte buňky seřazené na čtverečkovaném papíru. Každá buňka může mít dva stavy – živá nebo mrtvá (odtud dvoustavový). Celý systém prochází různými „koly“. Mezi jednotlivými koly může dojít k tomu, že:
- buňka zemře
- buňka ožije
- buňka zůstane ve stavu v jakém je
To, co se s buňkou stane je závislé na jejích okolních podmínkách. Pravidla se mohou lišit v různých verzích Game of Life, ale v původní verzi jsou to:
- Každá živá buňka s méně než dvěma živými sousedy zemře.
- Každá živá buňka se dvěma nebo třemi živými sousedy zůstává žít.
- Každá živá buňka s více než třemi živými sousedy zemře.
- Každá mrtvá buňka s právě třemi živými sousedy oživne.
Díky těmto pravidlům dochází k postupné proměně celého systému. Mohou vznikat velmi zajímavé obrazce. Na displeji počítače je to pěkná podívaná, ale co teprve, když ji zobrazíte na maticovém displeji obohaceném o barvy! Jak na to se dozvíte v tomto návodu. Pokud si chcete pohrát s velmi zajímavou platformou, můžete použít Rainbowduino a RGB maticové displeje. Více o Rainbowduinu se můžete dočíst ve článku Arduino a displeje.
Arduino zahradník
Patříte-li mezi megalomany nebo zahrádkáře, asi se vám bude líbit tento projekt. Jedná se o automatického zahradníka, který je založen na stejném principu jako například 3D tiskárny, ale v mnohem větším měřítku. Je ovládán Arduinem, shieldem Ramps a připojení k internetu a hlavní část logiky zajišťuje Raspberry PI.
Arduino hodinky WatchDuino2
V době rozmachu nositelné elektroniky by žádnému geekovi neměly chybět chytré hodinky, nebo alespoň nějaký ten tracker. O to lépe, když jsou hodinky vytištěné na 3D tiskárně a ovládané Arduinem! Více na stránkách projektu.
Máte nějaký zajímavý projekt? Pochlubte se s ním v komentářích pod článkem, nebo na našem Facebooku, kde také běží soutěž o Arduino M0.
- Sledovač slunce s Arduinem - 23.3.2022
- Programovatelný kytarový pedál s Arduinem - 26.2.2020
- Arduino infračervený teploměr vytištěný na 3D tiskárně - 11.2.2020