Close

Arduino zvyšuje efektivitu solárních panelů

Arduino sleduje slunce

Jako část projektu ke své závěrečné práci vytvořil belgický student Bruce Helsen dvouosý tracker pro optimalizaci efektivity solárních panelů. I když by bylo použití jeho výrobku na větších solárních farmách nákladné, pro domácí použití se může jednat o zajímavý projekt.

Na tracker je možné připevnit dva 12V solární panely s výkonem ve špičce 150W (tedy celkem 300W). Panel má dvě funkce – zaprvé hlídá polohu slunce a otáčí panely tak, aby na něj byly stále namířené přímo, zadruhé měří napětí a proud panelů a odesílá naměřená data na Thingspeak pro pozdější analýzu. Data se také zobrazují na LCD displeji.

Konstrukce solárního trackeru
Konstrukce solárního trackeru

Obě dvě osy trackeru ovládají dva levné lineární motory. Hlavní řídící deskou je Arduino Mega, která řídí lineární motory a také modul ESP8266, který je použitý pro připojení k WiFi a odesílání dat na Thingspeak. Směr přicházejícího světla je detekován pomocí podomácku vyrobeného senzoru, který je umístěný v průmyslové lampě. Přepážky ve tvaru kříže, vytištěné na 3D tiskárně, slouží jako stínítko pro fotorezistory umístěné v každém kvadrantu. Porovnáním hodnot z jednotlivých senzorů je poté možné zjistit polohu slunce.

Více o projektu se můžete dočíst na serveru Instructables.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/07/28/monitor-your-solar-energy-with-a-dual-axis-tracker/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

One Comment on “Arduino zvyšuje efektivitu solárních panelů

posjirka
8.10.2016 at 18:14

pro monokrystal. panely je to super řešení. Otázka je mechanická pevnost a tuhost.Ještě bych to doplnil o mppt regulaci …

Napsat komentář