Close

Average Clock aneb neobyčejné hodiny

Hodiny reálného času  nejsou nikdy úplně přesné. Kolikrát jste si všimli, že hodiny ve vašem domě potřebují seřídit. Někdy se hodiny zpožďují a někdy naopak předbíhají. Důvodem je nepřesně oscilující 32 KHz krystal,  který se nachází ve většině hodin. Jestliže chcete čas měřit opravdu přesně, jste nuceni použít internet, satelit nebo dokonce atomové hodiny. Tyto možnosti jsou buď finančně naprosto nedostupné, nebo v projektu hůře použitelné. Michael B LeBlanc však přišel s geniálním nápadem, jak využít několika krystalů pro vypočítání průměrného času. Jeho teorie spočívá v tom, že se zprůměrováním časů poskytnutých několika hodinovými krystaly podaří získat přesný čas.

Pro svůj projekt využil 6 čipů řídících hodin Maxim DS1307, přičemž každý z nich měl svůj vlastní 32 KHz krystal. Hodiny komunikují s Arduinem přes I2C. Zde musel autor vyřešit zajímavý problém. Výrobce totiž nepředpokládal, že by někdo mohl chtít mít zapojeny více než jedny hodiny najednou a přidělil všem hodinovým čipům stejnou I2C adresu. S tím  si Michael poradil pomocí dvou multiplexerů 4051, kterými se postupně (a periodicky) připojuje k jednotlivým čipům.

Časy všech hodin jsou zobrazovány pomocí 4-číselných LED displejů řízených LED drivery MAX7219, pár ovládacích prvků nalezneme po stranách.

Average clock detail

Average clock detail

Jedná se tedy o velmi chytrý nápad, který může být podnětem k překonání problémů s levnými komponenty.

Další podrobnosti o projektu jsou na tomto blogu.

 

 

Kamila Ježková

Napsat komentář