Close

Blynk: aplikace na míru do pěti minut

Není těžké představit si situaci uživatele, který si na jednu stranu chce pořídit Arduino nebo Raspberry Pi a vymýšlet si s nimi různé drobnější i ambicióznější projekty, současně ale dvakrát nemiluje programování, příliš se nevyzná v programovacích jazycích a přeje si s mikropočítačem pracovat co nejsnáze. Právě pro takové je míněný projekt Blynk, který nedávno shromáždil dostatek prostředků od více než 2 300 příznivců prostřednictvím Kickstarteru.
Blynk je v zásadě prostředí pro snadný a rychlý vývoj aplikací pro jednotlivé projekty. Dejme tomu, že si vymyslíte nějaký projekt s Arduinem nebo Raspberry Pi a chcete jej snadno ovládat. S jednoduchými widgety si na svém smartphonu budete moct hrát s diodami, převádět si na smartphone data ze senzorů, ovládat součástky obvodu. Odkudkoli.

Tento projekt mimo jiné využívá skutečnost, že ve standardním smartphonu již máte některé součástky, které byste za určitých okolností rádi viděli ve svém obvodu. Dotykovou obrazovku, GPS a podobně. A protože smartphone může komunikovat s Arduinem nebo Raspberry Pi přes internetové připojení, snadno se stane součástí internetu věcí. Připojit smartphone k Arduinu přitom jde již nyní, jistě, ale je to nepraktické, nepohodlné a musíte si dokupovat aplikace, jejichž kvalita je sporná.

převzato z www.blynk.cc

převzato z www.blynk.cc

 

Platforma Blynk se skládá z aplikací pro iPhone (iOS), či Android, serveru, přes který probíhá ověřování autorizace (např. zasláním mailu) a knihoven. Jeho cílem je zjednodušit proces natolik, aby mohl s DIY zařízeními tvořit i člověk technicky méně zběhlý; pro ovládání Arduina a připojených přístrojů má být schopný vytvořit odpovídající aplikaci během pěti minut. Příslušný widget opravdu nastavíte pomocí pár snadných operací. Pak už záleží na ambici a dovednosti uživatelů: jestli si takto z telefonu uděláte prostý ovladač nebo na něj například navážete různé spotřebiče a necháte je s vámi komunikovat podle vaší aktuální polohy.

Před necelými dvěma týdny vývojáři oznámili, že právě rozeslali beta verze k testování. Současně na GitHubu zpřístupnili svůj server a knihovny. Stále pracují na doladění a různých drobných vylepšeních, která můžete sledovat aktuálně na jejich webu.

 

 

Antonín Handl

Napsat komentář