C.H.I.P. – počítač za 9$
Snili jste někdy o malém, výkonném a multifunkčním počítači? Určitě se nabízí odpověď „Nač snít, chytrý telefon mám přeci v kapse!“. Tak jinak – snili jste někdy o malém, výkonném a multifunkčním počítači za 9$? Přesně tak lze totiž popsat C.H.I.P., jenž se pyšní (doslovným) reklamním sloganem „Dělá počítačové věci.“.
S 1GHz procesorem, 512MB RAM, 4GB úložným prostorem, zabudovanou WiFi a Bluetoothem a univerzálním kompozitním výstupem dokáže C.H.I.P. uspokojit požadavky všech zájmových skupin, ať už jste mladý maker, učitel, umělec nebo neposedné dítko:
- Upravování tabulek, tvorba prezentací a Word dokumentů jde díky spolupráci s LibreOffice jako po másle.
- Surfování po internetu s prohlížečem Chromium – co víc dodat?
- Umí základy programování a rád se o ně podělí – s předinstalovaným programovacím jazykem Scratch vás naučí tvořit příběhy, hry a animace.
- Máte rádi hry? Žádný problém. Připojte bezdrátový ovladač a zavzpomínejte si na pár starých dobrých her pro DOS. A nebo si zkuste nějakou novou.
- C.H.I.P. si libuje v hudbě – připojte jej k MIDI klávesám a zvěčněte svoji skladbu. Nasaďte sluchátka nebo si hudbu pusťte rovnou do reproduktorů!
- Nabízí tucty předinstalovaných aplikací – a o dalších 1000 se postarala open source komunita.
- C.H.I.P. si najde místo i v kapse – když si připlatíte za PocketC.H.I.P., získáte tak 4.3” obrazovku, QWERTY klávesnici a baterii s výdrží až pět hodin.
- Zapojte C.H.I.P. do projektů – S výše zmíněnými specifikacemi dokáže tento mini počítač spustit „pořádný“ software (primárně běží na Linuxu) a nepozastaví se ani nad požadavky GUI. Po připojení 3.7v LiPo baterie (součást balení) k plně integrovanému obvodu bateriového napájení navíc svému projektu darujete do vínku naprostou mobilitu a nezávislost na jakýchkoliv externích zdrojích energie. Hlavní síla C.H.I.P. však leží v jeho flexibilitě – nesejde na tom, k jakému projektu jej potřebujete – nikdy se totiž neobejdete bez procesoru, prostředků k výměně dat a napájení – s C.H.I.P.em tento základ dostanete v jednom pěkném a levném balíčku.
A na závěr je třeba zmínit to nejdůležitější – C.H.I.P. je plně open source. Na korektnosti a dostupnosti zdrojového kódu a nezbytné dokumentace se podílejí autoři projektu ve spolupráci s Allwinner Technology.
První kopie budou uvedeny na trh během měsíce září tohoto roku, projekt je ale stále ještě možno podpořit na oficiální Kickstarter stránce.
- Teleball: Arduino programování pro retro nadšence - 12.10.2015
- Arduino třídička barevných bonbonů - 30.9.2015
- Výškový meteorologický balon s čichem pro atmosféru - 18.9.2015