Close

C.H.I.P. – počítač za 9$

Snili jste někdy o malém, výkonném a multifunkčním počítači? Určitě se nabízí odpověď „Nač snít, chytrý telefon mám přeci v kapse!“. Tak jinak – snili jste někdy o malém, výkonném a multifunkčním počítači za 9$? Přesně tak lze totiž popsat C.H.I.P., jenž se pyšní (doslovným) reklamním sloganem „Dělá počítačové věci.“.

S 1GHz procesorem, 512MB RAM, 4GB úložným prostorem, zabudovanou WiFi a Bluetoothem a univerzálním kompozitním výstupem dokáže C.H.I.P. uspokojit požadavky všech zájmových skupin, ať už jste mladý maker, učitel, umělec nebo neposedné dítko:

  • Upravování tabulek, tvorba prezentací a Word dokumentů jde díky spolupráci s LibreOffice jako po másle.
Chip počítač LibreOffice
  • Surfování po internetu s prohlížečem Chromium – co víc dodat?
Chip počítač Chromium
  • Umí základy programování a rád se o ně podělí – s předinstalovaným programovacím jazykem Scratch vás naučí tvořit příběhy, hry a animace.
Chip počítač Scratch
  • Máte rádi hry? Žádný problém. Připojte bezdrátový ovladač a zavzpomínejte si na pár starých dobrých her pro DOS. A nebo si zkuste nějakou novou.
Chip počítač games
  • C.H.I.P. si libuje v hudbě – připojte jej k MIDI klávesám a zvěčněte svoji skladbu. Nasaďte sluchátka nebo si hudbu pusťte rovnou do reproduktorů!
Chip počítač hudba
  • Nabízí tucty předinstalovaných aplikací – a o dalších 1000 se postarala open source komunita.
Chip počítač aplikace
  • C.H.I.P. si najde místo i v kapse – když si připlatíte za PocketC.H.I.P., získáte tak 4.3”  obrazovku, QWERTY klávesnici a baterii s výdrží až pět hodin.
Chip počítač pocket
  • Zapojte C.H.I.P. do projektů – S výše zmíněnými specifikacemi dokáže tento mini počítač spustit „pořádný“ software (primárně běží na Linuxu) a nepozastaví se ani nad požadavky GUI. Po připojení 3.7v LiPo baterie (součást balení) k plně integrovanému obvodu bateriového napájení navíc svému projektu darujete do vínku naprostou mobilitu a nezávislost na jakýchkoliv externích zdrojích energie. Hlavní síla C.H.I.P. však leží v jeho flexibilitě – nesejde na tom, k jakému projektu jej potřebujete – nikdy se totiž neobejdete bez procesoru, prostředků k výměně dat a napájení – s C.H.I.P.em tento základ dostanete v jednom pěkném a levném balíčku.
Chip počítač makers

A na závěr je třeba zmínit to nejdůležitější – C.H.I.P. je plně open source. Na korektnosti a dostupnosti zdrojového kódu a nezbytné dokumentace se podílejí autoři projektu ve spolupráci s Allwinner Technology.

První kopie budou uvedeny na trh během měsíce září tohoto roku, projekt je ale stále ještě možno podpořit na oficiální Kickstarter stránce.

Chip počítač timeline
Kamila Ježková

Napsat komentář