Close

Chytrý termostat ovladatelný přes internet

Chytrý termostat s připojením na internet

Na blogu Petra Stehlíka, českého nadšence do open hardware i software, se nedávno objevil článek o velmi zajímavém projektu. Jeho cílem bylo postavit termostat založený na Arduinu, který bude řídit vytápění domácnosti v závislosti na informacích z několika čidel.

Hlavní komponenty projektu jsou:

Samotný termostat je umístěn v obývacím pokoji, kde zobrazuje informace naměřené jednotlivými čidly. Zde termostat přežil již dvě topné sezóny a autor si jej nemůže vynachválit. Teplota v bytě prý tolik nekolísá a účet za plyn se také snížil.

Vnitřek termostatu

Vnitřek termostatu

Graf teplot

Graf teplot na jednotlivých čidlech

Program využívá celou  řadu různých knihoven pro obsluhu displeje, teploměrů, ethernet shieldu, synchronizaci času se serverem a podobné. To sice přináší mnoho užitečných funkcí, na druhou stranu je to trochu kámen úrazu celého projektu. Knihovny totiž zabírají velkou část paměti procesoru ATmega328, který Arduino Pro Mini obsahuje. Nelze tak například využít celý potenciál displeje, protože na nějakou hezkou grafiku prostě nezbylo místo.

Cílem autora je nyní, po dvou letech činnosti termostatu, upravit kód tak, aby uvolnil prostor i na nějaké přívětivější uživatelské rozhraní. Druhou možností je použití procesoru s větší pamětí, jako například v článku zmiňovanou desku Maple Mini s 32-bitovým čipem se čtyřnásobnou pamětí, která snad už bude pro projekt po kapacitní stránce dostačující.

Petru Stehlíkovi děkujeme za svolení publikovat jeho fotografie a přejeme hodně úspěchů při další tvorbě. Více informací o projektu a spoustu dalších zajímavých článků naleznete na blogu autora Joysfera.

Zbyšek Voda

One Comment on “Chytrý termostat ovladatelný přes internet

Miroslav
4.7.2016 at 7:15

Napsat komentář