Co je open source software a hardware?
Open source doslovně znamená, že zdrojový kód je „otevřený“, nabízí uživatelům možnost podívat se na něj a měnit jej. Open source se začal intenzivně rozvíjet, když se internet stal globálně stále dostupnějším. To dalo vývojářům celého světa šanci spolupracovat na nástroji, který by byl přístupný zdarma a navrhovaný komunitou.
Obsah článku:
Open source software
Open source softwarový zdroj je tam, kde zdroj kódu pro počítačový program je ve formě snadno dostupné k publikování. Tohle umožňuje komukoli vydat, měnit a používat software (SW), jakkoli se mu bude hodit. Je to obecně spolupráce programátorů, v níž se zdokonalují, vychytávají chyby, přidávají funkce a zpětně se provádějí změny v projektu komunity.
Open source začínal jako reakce vývojářů vytvářejících vlastní SW, když kód byl majetkem společnosti, která jej rozvíjela. Toto neznamená pouze fakt, že uživatelé museli SW koupit, ale také měli velmi omezený přístup k jeho funkcím, k opravování jeho chyb. Otevřený model umožňuje celý vývoj softwarového produktu ve spolupráci s výsledným SW, návrhy, kódem a konečným výsledkem, který je zdarma k publikování.
Webová technologie open source
Mnoho webových technologií open source se běžně používá všude na světě. Tyto technologie začaly velmi brzy na časové ose webu a pomohly standardizovat internet do podoby, jak jej známe dnes.
Následuje několik technologií, které jsou technologiemi open source a běžně se používají kolem webů:
Apache HTTP Server – běžně užívaný webový server
My SQL & PostgreSQL – databáze používaná online k ukládání dat a vytvoření dynamického obsahu webových stránek
PHP – jazyk často používaný pro „skriptování“ webu s databázemi tvořícími dynamické webové stránky
Perl & Python – programující a „skriptující“ jazyky užívané pro webové aplikace
WordPress & Drupal – online tvorba blogových nebo webových stránek
Open source software
Existuje mnoho odlišných projektů tohoto SW, jejichž cílem je kopírovat a vylepšovat vlastní SW. Tyto produkty jsou často vytvořeny pro Linux, také pro Windows a Mac OSX:
Linux – operační systém
Android – nejběžněji používaný operační systém pro mobilní telefony a tablety
Blender – 3D grafický a animační balíček, který má funkce podobné 3DS Max, Maya a C4D
Firefox – otevřený zdroj webového prohlížeče
GIMP – obrazový editor s funkcemi podobnými systému Adobe Photoshop
OpenOffice.org – kancelářský set konkurující Microsoft Office, představující textový procesor, SW prezentací a tabulek
GNOME & KDE – Desktop prostředí pro Linux
Otevřený hardware
Otevřený hardware (nebo open source HW) je obdoba open source SW. Tento HW má stejnou uživatelskou komunitu jako zmiňovaný SW, umožňující vylepšování, kopírování a nové větvení (nové návrhy na základě originálu). Členové společenství nejsou pouze vývojáři a výrobci, ale také velké společnosti či fandové.
Arduino – mikroregulátorová platforma navržená pro umělce, návrháře robotů, prototypů, fandy a návrháře obecně. Je kompletně otevřená, přirozeně má vytvořeny různé druhy produktů vytvořených na tomto základě.
Openmoko – open source řady mobilních telefonů včetně operačního systému.
Tinkerforge – soubor stohovatelných mikroregulátorových desek s různými funkcemi. Podporuje více programovacích jazyků a komunikačních rozhraní.
LEON – série mikroprocesorů vytvořených European Space Agency na základě SPARC-V8.
Lasersaur – laserová řezačka, která původně začala na Kickstarter.
Budoucnost open source
Open source otvírá dveře mnoha novým výrobcům, hackerům a nájemcům (lidí pohybujících se kolem běžícího kódu programu). Stejně jako v případě OS (jako Ubuntu) – pokračuje ve zvyšování jeho popularity – tak bude stoupat také popularita open source SW. Mnoho vlád a společností je převáděno do open source jako komunita a otevřený, nezpoplatněný systém, má mnohem více nabídek, než ty uzavřené.
Otevřený HW umožňuje autorům vytvořit jejich vlastní projekty, které by dříve nebyly možné. Společenství kolem open source si navzájem pomáhá, takže se jeho členové nemusejí obávat jej navštěvovat. Open source je zde pro vás.
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024