Close

Další krok ve vývoji 3D tiskáren

3D elektronická tiskárna

Technologie 3D tisku se vyvíjí již od 80. let 20. století, na vzestupu je nově od roku 2005, kdy byly představeny open-source projekty RepRap a Fab@Home. Od té doby se tato technologie rozvíjí poměrně živelně, ceny 3D tiskáren výrazně klesají a tiskárny se stávají předmětem rozličných experimentů. Jedním z největších hitů posledních několika let je 3D tisk funkčních lidských orgánů: zatímco slavné video ze série TED Talks se týká vytištěné ledviny nefunkční, poslední dobou se objevují zprávy o dalších a dalších průlomech, které přinášejí naději, že již brzy bude možné tisknout orgány, které by mohly nahradit ty přírodně vzniklé.

3D elektronická tiskárna
3D elektronická tiskárna

Jiný posun přinesli vývojáři z firmy Voxel8. Proč tisknout „jen“ předměty z různých materiálů a ne rovnou… přístroje? Našli způsob, jak tisknout kompletní elektronická zařízení. Jejich cílem přitom není, aby nám tiskárny dokázaly přinést to, co můžeme získat s pomocí komplikovanějších přístrojů, ale v ideálním případě vytvářet předměty, které jinak vyrobit nelze nebo je to velmi náročné. Kombinace dvojrozměrných obvodových desek a trojrozměrných s 3D tiskárnou ustupuje tvorbě dvou- a trojrozměrných prvků současně. Tiskárna umí tisknout, respektive vrstvit samotné obvody, složitější elektronické prvky můžete vkládat do příslušných mezer během tisku. Na základě dlouhodobého laboratorního výzkumu se tak podařilo vytvořit technologii, díky které mohou 3D tiskárny tisknout zařízení s vlastní funkcionalitou, aniž by k tomu bylo třeba celého souboru dalších metod a přístrojů.

Vynález je koncipovaný tak, aby bylo snadné jej v budoucnu aktualizovat, přidávat nové materiály a podobně. Ukázku, jak přístroj funguje, najdete ve videu níže.

Technologie ve své současné podobě představuje vítanou pomoc při vytváření nových součástek a přístrojů, které můžete kombinovat s mikroovladači a jednodeskovými počítači.

Antonín Handl

Napsat komentář