Close

Detektor kovů s Arduinem

Arduino detektor kovů

Evan Kale je kutil a Youtuber, který na svém kanálu představuje různá vylepšení a hacky. V jednom ze svých videí představil návod na výrobu detektoru kovů. Budete se divit, jak jednoduché to je.

Jako základ pro detektor použil dětskou hračku ve tvaru křovinořezu, jejíž elektroniku nahradil vlastním systémem. Na spodní část připojil vlastnoručně navinutou cívku, díky které je možné detekovat kovové předměty v její blízkosti. Induktance této cívky se totiž mění v závislosti na permeabilitě okolního prostředí a tu zase ovlivňují právě kovové předměty.

Cívka je dále připojená k Colpittsovu oscilátoru, který mění frekvenci oscilace v závislosti na induktanci cívky. Použité zapojení má rezonanční frekvenci v řádu stovek kiloherců, takže je potřeba signál ještě nějak upravit, aby ho byl člověk schopen vnímat. K tomuto účelu bylo použito právě Arduino UNO. To měří frekvenci oscilátoru a v závislosti na ní generuje slyšitelný tón. Aby zařízení nepískalo neustále, je nutné pro detekci zmáčknout tlačítko na rukojeti detektoru. Tam také nalezneme potenciometr pro nastavení citlivosti.

Schéma zapojení naleznete na serveru Imgur a zdrojový kód na GitHubu.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/09/06/convert-a-weed-wacker-toy-into-a-metal-detector/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář