Close

DIY 3D skener s Arduinem

Arduino 3D skener

Různé 3D tiskárny se v poslední době staly standardní výbavou kutilských dílen. K dosažení dobrého výsledku ale kromě kvalitní tiskárny potřebujete i pořádný model. Pokud navíc chcete na tiskárně replikovat objekty z reálného světa, může být vytvoření modelů pro tisk poměrně obtížné.

Jednou z cest, jak modely reálných objektů vytvořit, je využití 3D skeneru. Takový skener ale může vyjít pěkně draho. Naštěstí existují projekty, jak si obstojný skener postavit.

Projekt OpenScan, který si dnes představíme, využívá toho, že je možné vytvořit 3D model z fotografií objektu z různých úhlů (tím se zabývá fotogrammetrie). Na základě fotografií a znalosti úhlů, ze kterých byly pořízeny, je možné poměrně přesně zjistit, jak skenovaný objekt vypadá ve 3D. O fotogrammetrii najdete také více na stránkách josefprusa.cz.

Arduino 3D skener

Součástí OpenScan, který vidíte na obrázku výše, je platforma, na kterou upevníte skenovaný objekt a dva krokové motory se postarají o jeho otáčení. Po každém otočení objekt vyfotíte (nebo je také možné fotografie snímat automaticky) a ze vzniklých fotografií je nakonec sestaven 3D model.

Arduino 3D scanner - nákres zapojení
Arduino 3D scanner – nákres zapojení

Zde je seznam hlavních komponent, ze kterých se systém skládá.

Na webu projektu pak naleznete .stl podklady pro tisk, potřebné programy i detaily o všech součástech Arduino projektu a nákres jejich zapojení.

Zbyšek Voda

Napsat komentář