Close

DIY laserový skenovací mikroskop

Arduino DIY laserový skenovací mikroskop

S optikou ze staré DVD mechaniky, Arduinem UNO, laserem a fotoresistorem si uživatel Instructables Venkes postavil vlastní laserový skenovací mikroskop (LSM).

Tento typ mikroskopů funguje na principu osvětlování pozorovaného objektu laserem a měření intenzity odraženého světla. Měření v tomto projektu probíhá pomocí fotorezistoru, vychylování paprsku je možné díky čočkám ze staré DVD mechaniky. Když takto postupně nasnímkujete celou plochu a získané informace zkombinujete, získáte kompletní obrázek. Tento princip je tedy shodný s tepelným snímkováním z jednoho z nedávných článků.

DIY Arduino laserový mikroskop - Snímkování UV laserem
Snímkování UV laserem

Pro kvalitní výsledek potřebujete laser s úzkým paprskem. K tomu je více než vhodný laser z DVD mechaniky, který musí mít velice úzký paprsek, protože musí být schopný osvítit malé body na DVD disku. Ladění sice vyžadovalo nemalé úsilí, ale výsledek je velice povedený – mikroskop dokáže pozorovaný objekt zvětšit 1300x, výsledný obrázek má 256×256 pixelů a pozorovaná oblast má rozměry 0.05 x 0.05 mm. Na výsledek se můžete podívat ve videu níže. Více informací naleznete na serveru Instructables.

Pokud se zajímáte o různé mikroskopy, mohl by se vám líbit i náš starší článek Výlet do nanosvěta.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/02/09/a-diy-laser-scanning-microscope/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář