Close

Elektromagnetická puška s Arduino NANO

Elektromagnetická puška s Arduino Nano

Elektromagnetická puška, která za pomoci dvou elektromagnetů urychluje ocelové projektily, které se poté závratnou rychlostí řítí prostorem… Zní to jako scifi? Ale kdeže!

Princip fungování je ve skutečnosti velice jednoduchý. Elektromagnet má tu výhodu, že je možné jeho pole „zapínat a vypínat“ dle potřeby. Projektil umístíme na konec hlavně a zapneme první z elektromagnetů, který začne projektil přitahovat a urychlovat. Když elektromagnet ve správnou chvíli vypneme, může projektil pokračovat k dalšímu magnetu. O vypínání elektromagnetů se starají optické závory umístěné těsně za ústím každého z nich. Takto si elektromagnety projektil předávají a postupně ho urychlují.

Autor vytvořil pušku od základu. Na 3D tiskárně si vytiskl i základ elektromagnetů, které potom omotal měděným drátem. Součástí vytištěného modelu jsou také otvory k umístění LED a fototranzistoru pro vytvoření optické závory. O řízení se stará deska Arduino NANO.

Elektromagnetická puška s Arduino Nano

V návodu na serveru Instructables autor zmiňuje, že v projektu nenajdete velké kondenzátory, které podobná zařízení často využívají. Jejich nevýhodou je, že jsou poměrně drahé a také nebezpečné. Namísto toho používá dvě LiPo baterie, které dohromady dávají asi 22 voltů. Autor zmiňuje, že použitím více cívek a také silnějších baterií by dosáhl ještě většího urychlení projektilu.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/08/15/maker-creates-his-own-coilgun-using-an-arduino-nano/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář