Close

Elektronické tetování – ovládejte telefon kůží

Arduino elektronické tetování

Za poslední dobu se rozhraní elektronických zařízení posunula od různých klávesnic a myší, přes různé dotykové obrazovky až po kamery pro snímání pohybu rukou. Občas se dostaneme i k těm o něco exotičtějším, jako jsou například dočasná tetování, sloužící jako dotykové ovládání. Tým z německé univerzity Saarland University in Saarbrücken nyní přišel s nápadem, jak tato tetování použít pro ovládání smartphonů a počítačů.

Jako dočasná tetování ze žvýkaček i tetování „SkinMarks“ přenesete na kůži tak, že jej navlhčíte a přiložíte na požadované místo. Tam zůstane několik dní, než se smyje. Na videu níže můžete vidět, jak tato tetování slouží jako tlačítka, posuvníky i jednoduché vizuální displeje. Zajímavou vlastností je také schopnost tetování snímat jeho aktuální ohyb. Tak se například jedno tetování na prstu může chovat jako tlačítko, když je prst pokrčený, a jako posuvník, když jej natáhnete.

Elektronika pro arduino elektronické tetování
Elektronika

Jeden z typů SkinMark je elektroluminiscentní, takže je schopný zobrazit různé notifikace, jako například aktuální signál či telefonní hovory.

Tetování jsou prozatím propojená s elektronikou na zápěstí, kterou tvoří Arduino Nano a Adafruit MPR121 capacitive touch shield. Kontakt s tetováním zajišťují vodiče, připevněné k tetování měděnou páskou. Tým nyní hledá cesty, jak elektroniku zmenšit a otevřít tak nové možnosti dalšího vývoje.

Více informací naleznete na serveru New Scientist, nebo ve článku, který tým zveřejnil.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/03/20/these-e-tattoos-turn-your-skin-into-smartphone-controls/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář